Jazyková poradna

Naše jazyková poradna historicky pomáhala stovkám našich čtenářů, kteří si nebyli jistí v různých pravopisných jevech. O tuto poradnu se v průběhu let starala redakce našeho portálu Pravopisně.cz. Největší část všech dotazů zodpověděla Mgr. Michaela Dušková. Michaela vystřídala Markétu Stuchlíkovou, která se o naši jazykovou poradnu starala v letech 2011 – 2012.

Dotazy zodpovídá

Mgr. Michaela Dušková vystudovala bakalářský obor Jazyková a literární kultura na královéhradecké univerzitě. Ve studiu pokračovala oborem Dějiny literární kultury na Katedře literární kultury a slavistiky UPCE. K zodpovězení vašich dotazů využije znalostí všech lingvistických disciplín.

Několik let se věnuje korekturám českých textů a má zkušenosti s doučováním českého jazyka (vč. cizinců). Od roku 2013 je součástí týmu Pravopisně.cz.

Vyzkoušejte hledání v poradně

Tento vyhledávací formulář prochází všechny dotazy na našem webu – ty se soustřeďují především právě v této jazykové pravopisné poradně.

Kategorie
Vybrat vše
Pravidla pravopisu online
Časté chyby
Pravopisná cvičení
Psaní bě/bje, vě/vje, mně/mě - diktáty
Psaní čárek - diktáty
Psaní i/y v koncovkách - diktáty
Psaní s/z/vz - diktáty
Psaní velkých písmen - diktáty
Shoda přísudku s podmětem - diktáty
Souhrnné pravopisné diktáty
Vyjmenovaná slova - procvičování

Aktualizace k 5. říjnu 2015:

Až do odvolání je naše pravopisná on-line poradna uzavřena. Dotazy do ní vložené už nebudeme zodpovídat díky extrémní časové náročnosti.

866 komentářů ke článku Jazyková poradna”

 1. Dobrý deň, prosím o pomoc a vysvetlenie významu českého slova „nemívám“.

  1. nemívám -> nemám

  alebo

  2. nemívám -> občas mám

  Bolo mi vysvetlené, že keď niekto povie, že niečo „nemívá“ že to znamená, že to občas má. Pr. Nemívám závratě znamená, že ich občas mám. Nemívám to vo zvyku znamená, že to občas vo zvyku mám.

  Ďakujem za radu.
  S pozdravom,
  Janurová D.

  • Dobrý den,
   pokud použijete tvar nemívám, pak se nikdy nejedná o význam nemám. Např. v minulosti – nemíval jsem – znamená „tehdy jsem neměl, ale teď už mám“. Nemívám tedy vždy ve významu – většinou tomu tak není.
   MD

 2. Dobry den,
  Prosim o uvedeni spravneho podstatneho jmena od slovesa „třídit“. Je mozne krome „třídění“ pouzit i „třízení“?- tenhle tvar se mi vubec nelibi.
  Dekuji

  • Dobrý den,
   ani mně se nelíbí, nikdy jsem se s ním nesetkala, pochybuji, že se jedná o správný tvar. Je pravda, že se ale používá např. sezení i sedění.
   MD

 3. Dobrý deň! Nedávno som vyjadril pred svojou priateľkou svoj obdiv k tomu ako bola oblečená a upravená pri istej spoločenskej udalosti slovami “ bol som na Teba hrdý za to ako si vyzerala (ako si bola oblečená,upravená…)“.Bol som skritizovaný za to, že v českom jazyku nemôžem svoj obdiv za zovňajšok niekoho blízkeho vyjadriť slovným spojením „byť hrdý“ (v zmysle byť pyšný).Bolo toto slovné spojenie pre tú situáciu nesprávne?
  Ďakujem, Pavol.

  • Dobrý den,
   nevidím důvod, proč by bylo spojení nesprávné.
   MD

 4. Dobrý den, prosím o pomoc – vyjádření ?? Psaní malého či velkého písmenka u pokrmů, viz.příklad

  Hovězí pečeně Znojemská – Z malé či velké
  Salát s Rokfórovou zálivkou – R ??

  Děkuji!!!

  • Dobrý den,
   určitě malá písmena.
   MD

 5. Dobrý den,

  ráda bych si ověřila interpunkci, můžete mi prosím napsat, zda jsou čárky v níže uvedených větách správně použity? Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem,
  Jitka Davidová

  Víte, proč se FAB jmenuje FAB?
  Pokračujeme s tipy, jak ochránit váš dům či byt v době dovolených.

  • Dobrý den,
   interpunkce je správně.
   MD

Pošli tento příspěvek svému blízkému