Co může nabídnout Pravopisně.cz učitelům češtiny?

Co může Pravopisně.cz nabídnout samotným učitelům? Jak jim ulehčíme práci? Pro ně jsme připravili dnešní článek, protože nikde výrazně tyto výhody a funkčnosti na míru neprezentujeme. Raději jsme se věnovali obsahové části pro žáky a studenty a tyto doplňky jsme vytvářeli spíše mimoděk.

Čím Pravopisně.cz může pomoci češtinářům:

Připravujeme

Cvičení k tisku

Vezměme to postupně. Pokud by si učitel chtěl stáhnout pravopisná cvičení k vytištění (jak pro žáky s prázdnými políčky na vyplnění, tak i pro sebe řešení), musí u daného cvičení (například u souhrnného diktátu s vánoční tematikou) kliknout na tlačítko Stáhnout řešení pro tisk a zaregistrovat se u nás. Poté bude mít bezplatný přístup ke stahování všech zadání a řešení u doplňovacích cvičení.

Původně jsme tuto podmínku zde neměli, ale žáci si při procvičování mohli rovnou stáhnout řešení, což nebylo ideální. Této nadstandardní funkce (za poslední 2 roky) využilo 1 485 učitelů z celé České republiky.

Registrovat se můžete zde

Domácí úkoly

Další možností, jak si ulehčit práci při výuce, je možnost zadávat cvičení jako domácí úkol. Mnozí učitelé připravovali pro své žáky speciální typy úkolů, které museli doma splnit. Nyní stačí zadat žákům některé z cvičení na Pravopisně.cz a mají hned o práci méně.

Výukový materiál

Na mnohých školách jsou už standardně počítače používané při výuce – případně jsou dostupné na hodinách informatiky. Právě v těchto hodinách je náš vzdělávací projekt velmi využíván (dle našich interních statistik). Učitelé využívají náš obsah přímo pro procvičení daného učiva v hodině.

Více typů cvičení

Papírové klasické cvičebnice nabízejí jen málo typů cvičení – většinou v nich je jen doplňovačka (do prázdných polí na začátcích, uprostřed či na koncích slova musí žák doplnit požadované i/y či jiná písmenka). V on-line prostředí projektu Pravopisně.cz jsou dostupné tyto typy cvičení:

Zvukové diktáty naruby

Nebylo to v plánu, ale mnozí pedagogové češtiny používají naše zvukové diktáty pro své ulehčení přímo v hodinách. Řeknou žákům, aby si připravili tužku a papír a pustí jim náš audio diktát. Nejdříve rychlou verzi, poté pomalou a nakonec rychlou. Poté seberou papíry a… Stačí jen opravovat. Více práce s tím nemají.

Statistiky žáků

Nově registrovaným studentům ukládáme jejich výsledky z pravopisných cvičení (z doplňovaček, testů, pravokvízů, pravoxes a pravocvik) do tzv. studentských profilů. Díky nim mají žáci jasný přehled o svých výsledcích a svém vývoji. Doporučte registraci svým žákům, abyste měli všichni přehled o chybách a zlepšeních.

Chybí vám něco u nás?

Učitelé a pedagogové – využili byste i další funkce či typy cvičení na našem serveru? Napište si o ně. Pokud o ně bude velký zájem, rádi je doplníme pro všechny.