6 typů cvičení pro procvičení pravopisu, gramatiky a větných rozborů

Snažíme se neustále pro naše návštěvníky vymýšlet nové a nové způsoby na procvičení češtiny. A zatím máme rozpracovaných či hotových 6 unikátních metod.

Jaké typy cvičení jsme si na Pravopisně.cz připravili?

Aktuálně máme na naší moderní internetové cvičebnici 6 rozdílných typů cvičení.

Pro lepší pochopitelnost jsme k jednotlivým druhům přidali i názorné příklady.

Doplňovačka

Doplňovačka je základní typ našich pravopisných cvičení – jistě ho znáte, protože vychází z papírových doplňovacích cvičebnic, které jsme tímto způsobem elektronicky oživili. V daném diktátu chybí u procvičovaných jevů část ze slova, kterou musíte správně nahradit nabídnutými možnostmi.

Vyhodnocení doplňovačky probíhá ihned po kliknutí na vybranou možnost. Hned tedy víte, jestli jste vyplnili pole správně (zelené podbarvení je správně, červené podbarvení špatně). Vaše chyby a správné odpovědi se vám sčítají v rámci jednoho diktátu, pod každou doplňovačkou vidíte výsledky svého procvičování. Zobrazuje se zde i celkový počet úloh/polí na vyplnění a nechybí ani procentuální hodnocení vašeho výkonu v daném diktátu.

Příklad:

nab_dka – í/ý

Kvíz/test

Tento typ cvičení se od základní doplňovačky výrazně liší – je vytvořený formou kvízu. Nejprve je otázka/zadání, pod kterými je několik možností na výběr. Setkáte se s nimi napříč celým Pravopisně.cz u testů pravopisných, gramatických a literárních.

Vyhodnocení testu probíhá vždy až po vyplnění všech otázek a vyžaduje kliknutí uživatele na tlačítko „Vyhodnotit“.

Příklad:

Vyberte dílo, ve kterém se objevily Bajky barda Beedleho:

a) Jméno růže
b) Harry Potter a Relikvie smrti
c) Stmívání
d) Pán prstenů: Společenstvo prstenů

Zvukový diktát

Zvukový diktát je specifický typ cvičení, který je v ČR v takové šíři a použitelnosti jen na Pravopisně.cz. Sami si nahráváme zvukové záznamy čtených diktátů, které znějí jako kdybyste byli ve škole při psaní reálného diktátu. Nejprve si pustíte zvukový záznam celého diktátu (rychle namluvený) a poté si pustíte pomalejší verzi, kde je nahrané diktování jednotlivých hesel či vět podle vhodné didaktiky. Nakonec si pustíte rychlou verzi pro kontrolu a můžete přejít k vyhodnocení audio diktátu.

Vyhodnocení zvukového diktátu zvládnete sami díky kontrolnímu textu, který se nachází vždy na konci cvičení. Jedním kliknutím si ho odkryjete a můžete ho zkontrolovat proti svému ručnímu zápisu na papíru.

Pravokvíz

Pravokvíz je nový typ cvičení (poprvé jsme ho použili v březnu 2015), který jsme si pro potřeby Pravopisně.cz vytvořili na míru. V základu se jedná o doplňovací typ cvičení, který je však uzpůsoben pro maximální pozornost na jednotlivé jevy (vždy vyplňujete 1 jev) a také na rychlost vyplnění. Pokud špatně vyplníte daný jev, musíte se opravit kliknutím na ten správný a poté přejít na další jev. A další a další.

Dokud se nedostanete na konec cvičení – počet jevů je vždy vidět pod daným procvičovaným jevem. Na konci Pravokvízu je vyhodnocení, kde je i výsledková tabulka nejlepších 10 řešitelů daného cvičení – společně s jejich jménem, časem (za který kvíz vyplnili) a samozřejmě i procentuální úspěšností.

Svůj výsledek si můžete do dané výsledkové listiny uložit také (bez vulgarit), ale zobrazí se vždy jen 10 nejlepších výsledků.

Pravoxeso

Pravoxeso je dalším typem cvičení, který najdete na míru u nás (poprvé jsme ho využili v březnu 2015). Jak název napovídá, půjde o pexeso v elektronické podobě. Tento typ cvičení je bohužel trochu omezený na druh použití, proto ho najdete jen u jevů, které je nutné určovat párově. Velkého využití se tedy dočkal v sekci větných rozborů – především u tvarosloví a větné skladby.

Po otevření cvičení musíte správně spojit kliknutím na jednotlivá pole správné dvojice. Nepočítáme zde špatnou volbu dvojice, jen rychlost vyplnění. Stejně jako na konci Pravokvízu, i zde je výsledková listina 10 nejlepších uživatelů s jejich jmény a výsledným časem.

Pravocviko

Tento typ cvičení jsme na Pravopisně.cz použili poprvé v dubnu 2016 a je to český unikát – znovu jsme si ho navrhli jen a jen pro naši potřebu. V základu jsme potřebovali nový typ cvičení, ve kterém můžete určovat chyby přímo ve větách, a to výběrem konkrétního slova či části, která je podle vás špatně.

Nakonec lze tento typ cvičení použít nejenom pro hledání chyb, ale díky možnosti označit více slov, můžeme najít uplatnění v pravopisných jevech, ale i v gramatických kapitolách, stylistických cvičeních atp.

Vyhodnocení je stejně jako u Pravokvízů a Pravoxes na konci – nechybí ani výsledková listina s 10 nejlepšími řešiteli.