Maraton × maratón × marathon

Když se řekne toto slovo, každý si určitě představí nějaký šíleně dlouhý běžecký závod. Ano, je to tak. Tento závod má přesně 42,195 km. Tohle je ale o češtině, jak je to tedy se zápisem tohoto slova?

Slovo můžeme zapsat buď v krátké variantě maraton, nebo v dlouhé maratón. Pozor si ale dejte na vkládání písmene h. To již správně není, mluvíte-li o závodu nebo o něčem, co trvá dlouho. Marathón je totiž město v Řecku (tam, kde se odehrála v roce 490 př. n. l. slavná bitva).

Proč píšeme maraton i maratón?

Ještě do roku 1993 platilo pravidlo, které udávalo, že přejatá slova s koncovkou –on mají vždy dlouhou samohlásku. V takových slovech jako: balkón, citrón, bujón, stadión, šampión, bilión atd. byly jediné pravopisně správné varianty. Po nové kodifikace, právě v roce 1993, došlo k zásadní změně zápisu těchto slov; nyní je můžeme psát jak dlouhou samohláskou, tak i krátkou. Nemění to nijak jejich význam.

Stejné pravidlo se týká i u maratonu/maratónu, lze ho psát oběma způsoby. Důležité je, abyste v rámci jednoho textu nestřídali obě varianty slova, doporučujeme si vždy vybrat pouze jednu.

Příklady:

Matěj trénuje několikrát do týdne na maratonský/maratónský běh.
Dnes je jí již 80 let a nedávno dosáhla světového rekordu v maratonu/maratónu a vyhrála zlatou medaili.

Autor/ka: Bc. Renáta Malá
Pošli tento příspěvek svému blízkému