PRAVOKVÍZ a PRAVOXESO – odkud se vzaly?

18. 03. 2015

Možná jste si už všimli, že na našich stránkách Pravopisně.cz se začíná objevovat poměrně velké množství nových cvičení. Takových, které jste pravděpodobně na českém internetu moc nenašli. Připravili jsme pro vás 2 nové typy kvízů/cvíčení/testů. Jsou to „pravokvíz“ a „pravoxeso“.

Proč je tu vlastně máme? Už nám nedostačovaly klasické „doplňovačky“ a otázkové testy. Ani zvukové diktáty už nejsou tak zajímavé jako dříve (ač patří mezi nejoblíbenější typy – nejenom u žáků, ale i jejich učitelů). Chtěli jsme něco nového. A tak vznikly dva naprosto odlišné způsoby procvičování.

Pravokvíz

Pravokvíz (pravopisný + kvíz) je postavený na jednoduché myšlence. Děti se rády předhánějí, soutěží a chtějí vyhrávat. A proč tento prvek „gamifikace“ nezapojit i do vzdělávání a konkrétně u nás do učení českého pravopisu? Proč vlastně ne, že?

Po spuštění se vám začne počítat čas (na pozadí), který je zastaven správným splněním poslední části daného testu. Jednotlivě za sebou musíte vybrat správnou možnost – například jestli se ve slově do_nka (neboli domněnka) píše čimně.

Nebo jestli ve spojení „Děti utíkal_“ se píše měkké „i“ nebo „ypsilon“. A takových možností máme s tímto novým skriptem mnoho – psaní bě/bje, mě/mně, velká písmena, s/z/vz, vyjmenovaná slova… Velkou řádku pravopisných jevů můžeme procvičit právě díky pravokvízu. A v soutěžním duchu.

Kvíz na ukázku

https://www.pravopisne.cz/2015/03/psani-memne-ve-slovech-pravokviz-10/

Pravoxeso

Bystřejší jistě poznali, jaká hra se schovává za netradičním názvem „pravoxeso“. Vzali jsme klasické dětské pexeso a vytvořili jsme z něj zábavnou on-line hru s přesahem na pravopis a větné rozbory. Má stále jednoduchý princip – spojte 2 kartičky/pole, které spolu souvisí.

Mohou to být slovní druhy, typy větných členů, definice pravopisných jevů, chybná hesla… Možností je mnoho. A stejně jako „pravokvíz“ je i „pravoxeso“ na čas. Takže až spojíte poslední 2 políčka, objeví se váš čas a můžete ho vložit do žebříčku a porovnat své znalosti (i rychlost) s ostatními.

Pexeso na ukázku

Začít hrát pexeso Zobrazit nejlepších 10

Co do budoucna?

Aktuálně připravujeme pro tyto skripty velké množství testů a cvičení. Domlouváme i spolupráce s několika prodejci knih, kteří by rádi sponzorovali pravidelné soutěže založené právě na soutěžních žebříčcích těchto skriptů.

Líbí se vám naše nové typy cvičení? Našli jste v nich nějaké chyby? Případně našli jste jiné zajímavé typy procvičovacích skriptů, které byste rádi měli na Pravopisně.cz? Napište nám – budeme rádi za každou zpětnou vazbu.

Pošli tento příspěvek svému blízkému