Diktát – přijímací řízení na střední školy (63)

 

Připravili jsme pro Vás diktát, který se dá použít jako kontrolní diktát pro základní školy, ale dobře poslouží i k přípravě na přijímací řízení na střední školy.

Mm rodištěm je roseč u kutče. Půvabné městečko rozložené na everních úbočích eskomoravské vysočiny jejíž příroda i lidé mu dodávají nezanitelný i krásu. Protáhlá údol, nízké kopce, veselé borové lesík na pískovcovch skalách i hluboké smrkové modrozelené lesy mezi žulovmi balvan, louk i lesní palouk drobné potůčk v úvalech. Kolem polních cest je plno šípkových růží - nikde jinde nemohl básnit básník etr řička - lesní steky se klikatí mezi mlázm i věkovtými smrky. Na jaře se u nás otvírají studánky.
Roubené usedlosti postavené jako malé tvrze se krčí k rodné zem u ní hledal jistotu. Košaté, prastaré líp oživené roj včel, vdávají v horkém létě sladkou vůni. Na rozcestích cest v jedinečném přírodním lapdáriu dodávají ráz krajině boží muka. Na návsích barokní kostelík nízkými zvonicem, krtmi šedm šindelem nebo taškami zářícím veselou červení. Nad tím vším vysoké nebe mrak a mráčk tak mistrně zachcenými ntonínem lavíčkem, Jindřichem Pruchou či Vladimírem Tesařam. Ano - je u nás krásně a lidé mají k sobě blí. Na východní straně horního rosečského náměstíčka jsme měli chalupu. Opravdovou chalupu roubenou mohutnch trámů, vysokou šindelovou střechou.

Úloh:  Správně:  Chybně:  Výsledek:%  

Podle Václava V. Tošovského

Chci se zaregistrovat

Tato funkce je určená pouze pro učitele (ulehčuje zadání a vyhodnocování klasických testů). Zadejte prosím svůj školní e-mail, ať můžeme ověřit, že jste učitelé (bezplatné e-maily: @email.cz, @seznam.cz, @gmail.com, apod. nebudeme registrovat).

Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů
Odesílám...

Registraci jste úspěšně odeslali ke schválení.
O průběhu registrace Vás budeme informovat.

Pokud už u nás máte školní účet, můžete se přihlásit zde.

Pošli tento příspěvek svému blízkému