Diktát pro střední školy 3 (74)

 

Středoškolský diktát, který už se několikrát objevil u přijímacích zkoušek z českého jazyka na střední školy. Dokážete ho vyplnit? Diktát si můžete i vytisknout a použít i jeho papírovou verzi.


Volba iřího z oděbrad za rále eského

V březnu tohoto roku kdy měl bt zvolen nov eský král si raha brzčko přivstala. Ulicem, které byl jind raí dobou klidné míhal se nejrůzější domácí lidé i cizinc. A všichni i mířili na taroměstské áměstí k adnici, kde měl sněm svmi hlas rozhodnout o eském král. Tady se také zastavoval a sléval všechny proud, které sem směřovaly, a všichni s napětím očekával nadcházející minut.
romáždění lidé stál nejdříve ve skupinách pak už se hlukovali v zástup, které postupně rostl v dav. Náměstí i podloub bylcela plné v oknech i vkýřích bla hlava na hlavě a na střechách tu a tam vseli odvážní zvědavci. se trhne v jedné klikatch taroměstských ulic hromov výkřik a blží se . To pozdravují pana iříka. Zprava i zleva je vítán tak jako se vítají lidé zvláště mil. Pan Jiřík před adnicí eskočil koně a vešel. Sněm dlouho jednal než všichni ve odě před novým králem poklekl. A pak odněku z vše zazněl královsk zvon a jako rozpoutaná bouře zahlaholil z náměstí mohutn jásot: "Ať žije iří, král eský!"

Úloh: Správně: Chybně: Výsledek:%  

Chci se zaregistrovat

Tato funkce je určená pouze pro učitele (ulehčuje zadání a vyhodnocování klasických testů). Zadejte prosím svůj školní e-mail, ať můžeme ověřit, že jste učitelé (bezplatné e-maily: @email.cz, @seznam.cz, @gmail.com, apod. nebudeme registrovat).

Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů
Odesílám...

Registraci jste úspěšně odeslali ke schválení.
O průběhu registrace Vás budeme informovat.

Pokud už u nás máte školní účet, můžete se přihlásit zde.

4 komentáře ke článku Diktát pro střední školy 3 (74)”

 1. Tomáš Tuček - Pravopisně.cz napsal:

  Omylem jsem smazal komentář, který obsahoval, že jsme něco špatně vyložili. Ovšem nebyl správný, protože je-li v několikanásobném podmětu několik jmen rodu středního a alespoň jedno z nich je v čísle jednotném (to zde je), píše se pak -y.

  Zdroj: Pravidla českého pravopisu

  Mějte se fajn

 2. Tomáš napsal:

  Můžu se zeptat proč ve větě : Náměstí i podloubí byly .. je po l ve slově byly tvrdé y.
  Děkuji….

 3. Kateřina Š. napsal:

  Dobrý večer,
  chtěla bych se zeptat, proč se ve slově chráněný píše jedno n. Naše češtinářka nám říkala, že pokuj je v kořenu slova n, potom musím přidat ještě druhé. Děkuji za odpověď, Kateřina Š.

Pošli tento příspěvek svému blízkému