Diktát pro 9. ročník ZŠ / střední školu (47)

 

Trochu přitvrdíme. Připravili jsme pro Vás těžší pravopisné cvičení. Je vhodné především pro žáky posledních ročníků základních a prvních ročníků středních škol. Cvičení je souhrnné, takže obsahuje více druhů problematických pravopisných jevů.


Na pomoc Praze

Jan ižka táhl dne 19 května 1420 s usitským vojskem ábora do rahy. Pře enešovem rozprášil onopišťskou jízdu. Hořící městské dom a klášter z něhož se řítily krov, jim svítil na cestu. Z vyvšeniny zvané oukovec jely usitské voz okolo staroblého oříčského kostelíka k ece ázavě. Na rovince za řekou srazil voz v hradbu. Strážné ohně vzplál a lidé se uložil k odpočinku. Na vrších za erčany se zablskaly nepřátelské zbraně. Jejich třpt neušel bstrému ižkovu oku. Krátké porad se zčastnili všichn hejtman. V ležení bl sice po půlnoci trnulý klid, ale lidé bděl. Vstřely děl působily hroucení nepřátelského útoku. S odvahou bli usité řižáky.

Úloh: Správně: Chybně: Výsledek:%  

Použitá literatura: PASTYŘÍK, S., VÍŠKA, V. Češtinářský inspiromat II. Češtinář, 2001, roč. 12, č. 4.

Stáhnout:

Chci se zaregistrovat

Tato funkce je určená pouze pro učitele (ulehčuje zadání a vyhodnocování klasických testů). Zadejte prosím svůj školní e-mail, ať můžeme ověřit, že jste učitelé (bezplatné e-maily: @email.cz, @seznam.cz, @gmail.com, apod. nebudeme registrovat).

Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů
Odesílám...

Registraci jste úspěšně odeslali ke schválení.
O průběhu registrace Vás budeme informovat.

Pokud už u nás máte školní účet, můžete se přihlásit zde.

Pošli tento příspěvek svému blízkému