Penzion × penzión

Pojmem penzion označujeme ubytovací zařízení, jehož počet pokojů pro hosty je v rozmezí 5 až 20. Nad 20 pokojů už mluvíme o hotelu.

Penziony bývají menší zařízení, často rodinné podniky, které mají s hotely srovnatelné ubytovací podmínky, avšak společenské služby nenabízejí v takovém rozsahu. Má-li penzion dětský koutek, wellness, saunu, zahradu a další, dostane certifikaci Penzion Superior.

Pravopis a etymologie

Původ slova penzion nalezneme ve francouzštině, a to konkrétně ve slově pension s významem penzion i denní poplatek za ubytování a stravu. Úzce souvisí se slovem penze, která pochází z latinského pēnziō v překladu splátka či plat.

Slovo penzion lze psát několika způsoby a všechny jsou správně – penzion, penzión i pension. Pokud slovo užijeme v textu vícekrát, je důležité zachovat v psaní jednotnost.

Skloňování

Penzion je podstatné jméno rodu mužského neživotného, které skloňujeme podle vzoru hrad.

Pád Jednotné číslo Množné číslo
1. penzion penziony
2. penzionu penzionů
3. penzionu penzionům
4. penzion penziony
5. penzione penziony
6. penzionu, penzioně penzionech
7. penzionem penziony

Příkladové věty

Doporučuji penzion Jako doma – krásné prostředí, čisto, pohodlí a vstřícný personál.

V tom penzionu to ani nezkoušejte, jsou beznadějně obsazení až do konce měsíce.

Vítáme vás v našem rodinném penzionu/penziónu, kde vás budeme hostit tím nejlepším jídlem z domácí výroby.

No jo, to byla suprovní dovolená! Byli jsme ubytovaní v luxusním penzionu uprostřed přírody, který měl wellness i dobře vybavený dětský koutek s hlídáním, takže jsme si to užili všichni.

Autor/ka: Bc. Nelly Černohorská
REJZEK, J. Český etymologický slovník. Praha: Leda, 2015. ISBN 978-80-7335-393-3. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Redaktor Josef FILIPEC. Praha: Academia, 2005. ISBN 978-80-200-1446-7. ŠAUR, V. Pravidla českého pravopisu s výkladem mluvnice. Studentské vydání. Praha: Ottovo nakladatelství, 2012. ISBN 978-80-7451-168-4.
Pošli tento příspěvek svému blízkému