Jak se píše čert, anděl a Mikuláš

11. 12. 2014 |

Kdy jindy oceníte náš „vánoční“ článek než v době, kdy máte těsně před vánočními svátky a chcete udělat radost svým přátelům a rodině pěkným psaným přáním. Byla by škoda jim zkazit radost z přáníčka (a to nemusí patřit mezi tzv. „grammar nazi“) neskutečnou pravopisnou chybou.

Proto jsme pro vás připravili dnešní článek, který vám pomůže v napsání vánočního přání bez zbytečných chyb na kráse.

 

Anděl

Možná vás nepřekvapí, že slovíčko anděl píšeme vždy s malým písmemem (kromě začátků vět). Je tomu i tehdy, když spojíme slovíčko anděl či archanděl se jménem – například anděl Gabriel, archanděl Rafael. Jedná se o nadpřirozenou bytost, u které není pravopisnými pravidly určeno, že zde musí být velké počáteční písmeno „a“.

 

Čert

Čert je další nadpřirozenou postavou, která doprovází Mikuláše při nadílce. Platí zde stejné pravidlo jako u anděla – pohádkové postavy bez vlastního jména (třeba vodník, nymfa, trpaslík, hobit, drak a další) píšeme s malým písmenem na začátku.

 

Mikuláš

Svatý Mikuláš z Myry byl biskupem, který se stal předobrazem dnešního Mikuláše. Ten je stále pro mnohá dítka v silném spojení s vánočním obdobím. V něm obchází doprovázen čertem a andělem po rodinách s malými dětmi a odměňuje je „mikulášskou nadílkou“. Ta obsahuje to, co by si dítě zasloužilo za své celoroční chování.

Dřívější variace s ovocem (spíše sušeným) a ořechy pro hodné děti a uhlím pro ty špatné, se v novodobém světě dost proměnila. Rodiče už nechtějí tolik trestat své děti, takže uhlí najdou v nadílce málokdy a spíše zde objeví přeslazené bonbony a čokoládu ve tvaru právě Mikuláše čertíka či andílka.

Proč je vlastně spojován s vánoční nadílkou? Biskup v Myře v Lykii (oblast jihu dnešního Turecka) byl neskutečně štědrý a laskavý a rád odměňoval své blízké.

Jak v případě svatého, tak Mikuláše z předvánočního času, se jedná o vlastní název, takže vždy píšeme velké počáteční písmeno.

Samozřejmě to platí i v případech, že se někdo opravdu jmenuje Mikuláš (nesmíme zapomenout na slavné Mikulášovy patálie Reného Goscinny – jak v podobě knihy, tak nového filmu). Velké počáteční písmeno se pojí i se svátkem Svatého Mikuláše, který je každoročně 6. prosince. Tzv. „nadílka“ je však zpravidla o den dříve.

Malé písmeno na začátku slova píšeme v případě, že se jedná o samotnou nadílku.

Příklady:

Andílku, náš rozmilý, ty jsi nám přinesl květiny.
Prach, který pomáhá andělům létat, se jmenuje nebeský.
Každý anděl má mít nad hlavou svatozář – to však neplatí o tzv. padlých andělech.
Nemusíš se bát čertů, pokud jsi nezlobil, tak si tě neodnesou do pekla.
Mikuláš, dva čerti a jeden nádherný anděl přijdou tentokrát k nám s nadílkou.
Dostal jsem skvělého mikuláše – 3 čokolády, 2 balíčky bonbonů a 5 jablíček.

Chcete vědět, jak se správně píše Štědrý den, Štědrý večer, Ježíšek, Advent či Boží hod? Všechna tato sváteční témata jsme rozebrali v dalších článcích; dostanete se na ně po prokliku na jednotlivé názvy.

Přejeme hezké počtení a také za celou redakci Pravopisně.cz krásné prožití vánočních svátků.

Pošli tento příspěvek svému blízkému