Doplňování bě-/bje-, pě-/pje- vě-/vje- 1 (36)

 

Skupiny bě-, pě-, vě- nejsou nejtěžším učivem, ale i tak v jejich pravopisu často lidé chybují. Procvičte si tento jev v krátkém cvičení, které vytvořili žáci 6. třídy.


O princezně Alžb

Žila jedna princezna Alžbta. Jednou pod okny slyšela pkný zpv neznámého pvce. Pvec zpíval tak nádherně, že i pnkava na vtvi se zarazila. Alžbta zpváka s úžasem poslouchala. Králi se ale nelíbilo, jak se princezna na zpváka zamilovaně dívá a řekl jí: „Alžbto, zakazoval jsem ti bavit se s tuláky. Půjdeš do vže!“ „Ale tatínku.“ „Dost, půjdeš do vže a basta.“ A tak Alžbta seděla smutně ve vysoké hradní vži a myslela na zpváka. Jediný, kdo ji trochu rozesmál, byl zahradník, který měl díru ve vdru. Než donesl vodu až ke kvtinám, vdro bylo prázdné. Zpvák chtěl Alžbtu zachránit, a tak šel pro radu ke staré vdmě. Tajemná vdma mu nabídla i obd. Potom princeznu z vže unesl a schovali se u dobré vdmy. Král se zahradníkem se vydali Alžbtu hledat, když ve vži obvili prázdnou komoru. Utíkali přes kvtiny, zakopli o starou kolobžku, pak dorazili k vdmě. Tam odhalili, že pvec není žádný tulák, ale princ Vromír. A tak tam mli svatbu a všechno dobře dopadlo.

Úloh: Správně: Chybně: Výsledek:%  

Chci se zaregistrovat

Tato funkce je určená pouze pro učitele (ulehčuje zadání a vyhodnocování klasických testů). Zadejte prosím svůj školní e-mail, ať můžeme ověřit, že jste učitelé (bezplatné e-maily: @email.cz, @seznam.cz, @gmail.com, apod. nebudeme registrovat).

Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů
Odesílám...

Registraci jste úspěšně odeslali ke schválení.
O průběhu registrace Vás budeme informovat.

Pokud už u nás máte školní účet, můžete se přihlásit zde.

2 komentáře ke článku Doplňování bě-/bje-, pě-/pje- vě-/vje- 1 (36)”

  1. kočka napsal:

    toto jsou super testy hodně si přitom zvopakuju a zasměju.

    • Tomáš Tuček - Pravopisně.cz napsal:

      Jsme rádi, že Vás testy i pobaví. 🙂

Pošli tento příspěvek svému blízkému