Přesnídávka × přeznídávka

Přesnídávka (též dopolední svačinka) je pokrm, který se podává mezi snídaní a obědem. Vhodná je především pro malé děti, které jsou obecně náročnější na pravidelnou stravu. Avšak ocení ji i pracující, kteří buď snídají v časných ranních hodinách, nebo vykonávají fyzicky náročnou práci.

Přesnídávka obvykle sestává z lehko a rychle stravitelných potravin, jako je ovoce, mléko či pečivo. V kontextu s dětmi se slovo přesnídávka používá také pro ovocné pyré vyhovující těmto malým, bezzubým strávníkům.

Pravopis a etymologie

Slovo přesnídávka přímo souvisí se snídaní. Původ slova snídaně můžeme nalézt v praslovanštině, a to konkrétně ve slově sъn-ědati, které se následně přehouplo i do staročeského slova śniadać, ve smyslu jíst nebo pojídat. Správné je pouze psaní se „s“ – přesnídávka.

 Skloňování

Přesnídávka je podstatné jméno rodu ženského, které skloňujeme podle vzoru žena.

Pád Číslo jednotné Číslo množné
1. přesnídávka přesnídávky
2. přesnídávky přesnídávek
3. přesnídávce přesnídávkám
4. přesnídávku přesnídávky
5. přesnídávko přesnídávky
6. přesnídávce přesnídávkách
7. přesnídávkou přesnídávkami

Příkladové věty

„Dej mi, prosím tě, pozor na malou, jinak si tou jablečnou přesnídávkou zase popatlá celý obličej,“ řekla máma rezignovaně, když viděla, s jakým gustem se Anička chopila své dětské lžíce.

„Dneska nás čeká dlouhá šichta, tak doufám, že sis donesl i přesnídávku,“ škádlil mě kolega Horník.

Přesnídávky najdete tamhle v oddělení s dětskou výživou,“ nasměrovala nás prodavačka.

Autor/ka: Bc. Nelly Černohorská
REJZEK, J. Český etymologický slovník. Praha: Leda, 2015. ISBN 978-80-7335-393-3. Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Redaktor Josef FILIPEC. Praha: Academia, 2005. ISBN 978-80-200-1446-7. ŠAUR, V. Pravidla českého pravopisu s výkladem mluvnice. Studentské vydání. Praha: Ottovo nakladatelství, 2012. ISBN 978-80-7451-168-4.
Pošli tento příspěvek svému blízkému