Doplňování ě/je ve slovních spojeních (15)

 

Další cvičení na poměrně obtížné jevy českého pravopisu; jedná se o doplňování bě/bje, vě/vje,… Usilovali jsme o cílené procvičování, takže žádné dlouhé věty, ale pouze větná spojení, takže je to otázka na minutku.


Krevní obh, zpvný pták, vyšlapaná pšina, zářivá hvzda, bžný postup, starý všák, sdnat mír, pnová koupel, svřila se matce, obt překážku, vypadal zdrav, blidlo na prádlo, vtšina dětí, rychle bžet, obvitel Ameriky.

Úloh: Správně: Chybně: Výsledek:%  

Chci se zaregistrovat

Tato funkce je určená pouze pro učitele (ulehčuje zadání a vyhodnocování klasických testů). Zadejte prosím svůj školní e-mail, ať můžeme ověřit, že jste učitelé (bezplatné e-maily: @email.cz, @seznam.cz, @gmail.com, apod. nebudeme registrovat).

Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů
Odesílám...

Registraci jste úspěšně odeslali ke schválení.
O průběhu registrace Vás budeme informovat.

Pokud už u nás máte školní účet, můžete se přihlásit zde.

2 komentáře ke článku Doplňování ě/je ve slovních spojeních (15)”

 1. Aleš Tajchman napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat jestli sjednat nemá spíše být zjednat (vím že obě možnosti jsou správné) ale tady asi zjednat jako vydobít si ?? Předem děkuji za odpověd

  • Ondřej Martinek - Pravopisně.cz napsal:

   Hezký den,

   v tomto případě bychom si stáli za sjednat ve významu domluvit (kdyby šlo o zjednat, tak by si ten mír museli vybojovat a to by už nebylo moc mírumilovné jednání, ale spíše válečný nátlak).

   Hezký den přeji 🙂

Pošli tento příspěvek svému blízkému