Třicátá léta, socialistický realismus: M. Majerová, M. Pujmanová, I. Olbracht
17 úloh | Typ cvičení Kvíz / test | Obtížnost Střední škola
Spustit kvíz Zobrazit nejlepších 10 Začít od začátku
1. Který/á autor/ka netvořil(a) díla inspirovaná socialistickým realismem?
2. Kdo se vlastním jménem jmenoval Kamil Zeman?
3. Poznej spisovatelku. Za protektorátu patřila mezi 70 zakázaných autorů. První verše uveřejnila v anarchistickém Novém kultu, byla politicky angažovaná a působila jako redaktorka Rudého práva. Později psala budovatelské a propagandistické povídky, které nedosahovaly literární úrovně předválečných let.
4. Jak se jmenuje film, který Ivan Olbracht natočil spolu s Vladislavem Vančurou v Koločavě?
5. Které dílo NEnapsala Marie Majerová?
6. Kdo je autorem vybraného díla z předchozí otázky?
7. Co NEplatí o díle Žalář nejtemnější?
8. Z jaké knihy tematizující život dívky po smrti maminky pochází následující ukázka? "Sami!“ opakoval po Blaženě otec a usedl ztěžka na židli u stolu, zabíraje trochu obřadně místo, z něhož předsedal rodinným obědům – A pak pohlédl na Blaženu, zpříma si prohrábl husté vlasy, světle kaštanové- „jako lískové oříšky“, mazlívala se s nimi Blažena –a řekl slavnostně: „To je to, že nejsme sami, děvče! “ „Nejsme sami?“ vyhrkla Blažena napjatě. „Maminka nám tu nechala chlapečka, než odešla!“
9. Kdo je autorem všech děl z předchozí otázky?
10. Ke kterému dílu je správně přiřazena charakteristika?
11. Kdo je autorem správně přiřazeného díla?
12. Z jaké knihy pochází následující textová ukázka? „Co se to přehnalo kolem nás,“ vzdychla si zhluboka. „A ta tvá předtucha, viď,“ vzpomněl Václav. „Tys ji měl přece,“ opravila ho Jarmila. Za nic by bratrovi nechtěla ubírat zásluh v takový krásný den. „Jako když něco chce dát zprávu a zaťuká trochu vedle.“ Václav se z toho nemohl vzpamatovat. „Jarmilo, o vlas –“ 86 „Já tohle,“ vyřkla tiše, „nikdy nezapomenu.“ Sevřela ruce, zarděla se a dodala v studu, s jakým se zmiňují obyčejní lidé o nadsvětí v tomto životě: „Zázraky jsou, věř mi.“
13. Kdo je autorem všech děl z předchozí otázky?
14. Poznej dílo. Jak se nazývá agitační román o chudé venkovské dívce, která odchází žít do Prahy a stane se tzv. politicky uvědomělou?
15. Z jaké knihy pochází textová ukázka? „Eržiko ..." Hleděli si do očí. V těch jejích se něco malounko zatřepetalo. Co to bylo? Vzpomínka? Výsměch? Lítost? Jeho dětská duše plakala. Také jeho hlas plakal. „Co jsi mi to udělala, Eržiko?\" Popošel k ní a nastavil jí obě dlaně. Vložila do nich ruce; samozřejmě, jako by nemohlo být jinak. „Co jsi mi to udělala, děvečko?\" A náhle ji objal, chlapecky a divoce, že se celá v jeho velikosti ztratila: „Milenko! Nejsladší milenko na světě!\" a zatím co nevěděl, chvěje-li se žalem či radostí, líbal ji vlhce, kam dopadaly jeho rty.
16. Kdo je autorem/kou všech děl z předchozí ukázky?
17. Z jaké knihy pochází následující ukázka? Ukázali jí dítě. Bylo přísné. Setrvávalo v skrčení potápěče a v pošklebku bůžka oddaného nicotě. Nebuďte mne, co jste mne volali, pravil odmítavý výraz dítěte. Pod obloukovkou nad lidskou hygienou snilo tak hluboko jako kámen a řasa. […] Byl nemyslitelně malinký a vydaný všem. Byl šíleně cizí; to nelze vyříci; z jiných krajin, než je život tady na zemi; dálka narozeného dítěte je nepopsatelná.
Podívejte se i na:
- Česká meziválečná literatura
- Představitelé české meziválečné literatury
- Dvacátá léta, reakce na 1. světovou válku a expresionismus: L. Blatný, L. Klíma, J. Váchal, R. Weiner
- Legionářská literatura: R. Medek, F. Langer, J. Kopta, J. Kratochvíl + J. Hašek, J. John
- Imaginativní próza, katolický proud, ruralismus a reportážní próza