Redesign Pravopisně.cz – proč jsme do něj šli a co se změnilo?

20. 01. 2016

Možná (věříme, že jste velmi vnímaví) jste si všimli, že Pravopisně.cz je od začátku prosince 2015 v novém kabátku. Už bylo také na čase, protože s původním designem (s několika kosmetickými úpravami) jste nás znali už 4 roky.

A to už je dlouhá doba. Naše požadavky se změnily, cit na design a také technologie. Před 4 lety nebyly jako dnes na vzestupu tablety, chytré mobily, případně „smart“ televize. Dříve většině návštěvníkům stačil jen jednoduchý počítač s internetovým prohlížečem.

Velký redesign Pravopisně.cz

Nová doba si žádala i nový design, který dokáže reflektovat rozdílná zařízení a jejich rozdílné použití. Na telefonech či tabletech je trochu jiné vnímání obsahu, potřebujete větší prostor u akčních prvků (tlačítek, menu apod.), jednodušší navigaci a celkově odlehčenější design. Z našich statistik jsme věděli, jaký obsah nejčastěji návštěvníci hledají na telefonech a tomu jsme se museli také přizpůsobit.

Původní design:

Starý design Pravopisně.cz

Nový design

Nový design Pravopisně.cz

Možná se to nezdá, ale finální design je asi 10. variantou, kterou jsme testovali v posledním čtvrt roce, kdy jsme novou verzi designu (i kódu) připravovali společně s externí firmou odborníků.

Rozložení nového designu

Ponechali jsme původní rozložení:

  • navigační horizontální menu,
  • boční levý panel s navigací,
  • obsahová část a
  • patička.

Nechtěli jsme zasahovat do něčeho, co dennodenně používá cca 10 000 návštěvníků. Nebyl by to nejrozumnější nápad. Ale dali jsme bočnímu panelu a obsahové části větší šíři, takže je mnohem přehlednější a lépe využívá větší monitory u klasických stolních počítačů.

Původně jsme chtěli změnit jen vizuální stránku kostry webu (hlavičku, boční panel a patičku). Nakonec jsme došli k závěru, že nový design si zaslouží i samotná navigace, stylování článků, funkčnost procvičovacích skriptů a další drobnosti, kterých si nejspíše ani nevšimnete.

Nový vizuál, který si zapamatujete

Hned první, co vás může trknout, je upravené logo. Zachovali jsme původní myšlenku knížky (přiznejte se, kdo v původním logu viděl knížku a odměníme vás metálem, nejspíše nikdo) a rozvinuli jsme ji do elegantnější a čitelnější podoby. Doplnili jsme ji laškovnou záložkou, která jinak strohý a minimalistický design (který ale milujeme) lehce narušuje.

Lepší filtrace

Pro jednodušší přehled v rámci procvičování pravopisu, gramatiky a větných rozborů jsme vylepšili filtraci – pro filtraci stačí už jen 2 kliknutí místo 3. Nezdá se to jako zásadní vylepšení, ale uživatelé dotykových zařízení (tabletů a telefonů) nám dají za pravdu, že méně znamená více. 🙂

Původní design:

Původní filtrace

Nový design:

Nová filtrace

Rychlejší skripty pro Pravokvízy a Pravoxesa

Obě novinky roku 2015 jsme v kódu vylepšili – vzhled, vyhodnocování i rychlost samotného scriptu. Teď budete ještě rychlejší při procvičování. Není přeci čas ztrácet čas.

Hlavně jsem se zamysleli nad tím, jaké funkce u Pravokvízů a Pravoxes mají být v uživatelském rozhraní nejdominantnější a tedy nejviditelnější, a které naopak můžeme upozadit. Právě obsahu u Pravokvízů a Pravoxes se budeme letos hodně věnovat, takže veškerý čas, který jsme věnovali jejich vylepšování, se nyní určitě využije pro to, abyste byli v pravopisu ještě lepší.

Literární testy v novém kabátu

Testům z literatury se na našem serveru už moc nevěnujeme, ale přesto si zaslouží další péči. Překopali jsme celý vzhled cvičení tak, aby byly přehlednější, elegantnější a hlavně lehce ovladatelný na tabletech a telefonech – větší klikací plocha vám dá větší pocit stability a urychlí vyplňování všech testů.

Původní design:

Starý literární test

Nový design:

Nový literární test

Fixní navigační menu

U všech zařízení jsme také doplnili tzv. fixní hlavičku. Po celou dobu, kdy budete sjíždět po stránce směrem dolů nebo nahoru, vás bude následovat zjednodušené navigační menu, abyste měli ulehčenou cestu k hlavním kategoriím s testy, pravidly či k políčku „hledání“. Vše na dosah ruky.

Zvukové diktáty na všech zařízeních

Naše unikátní audio diktáty dříve nefungovaly perfektně na všech zařízeních (především některé kousky od značky Apple nám dělaly problémy). Od nové verze jsou na všech platformách funkční zvukové diktáty, takže můžete procvičovat ve škole, na cestách i doma.

Původní design:

Staré zvukové diktáty

Nový design:

Nové zvukové diktáty

Jedeme ještě dál!

A tím to nekončí! Na letošní rok připravujeme několik nových typů cvičení, další ulehčující „fičury“ a tolik obsahu, že obsáhneme snad všechny cvičebnice a pravidla, které jsou v České republice k dispozici.

Pošli tento příspěvek svému blízkému