Viktor Dyk

Datum narození: 31. 12. 1877
Datum úmrtí: 14. 5. 1931
Národnost: Češi
Povolání: politik, básník, šachista, spisovatel, dramatik a novinář

O autorovi

Viktor Dyk byl český spisovatel, básník, dramatik a novinář. Je řazen ke generaci anarchistických buřičů, později patřil mezi nacionalisticky orinetované autory. Podepsal Manifest českých spisovatelů.

Narodil se v Pšovce u Mělníka. Vystudoval gymnázium a později práva (nikdy se jim však nevěnoval). Již od mala se zajímal o literaturu, byl to vášnivý čtenář. Při studiu publikoval v mnoha časopisech – Moderní revue, Světozor, Niva, Rozhled, později Lumír či Lidové noviny.

Dyk se poměrně hodně angažoval v politice. Podílel se např. na založení Československé národní demokracie, dostal se do senátu. Byl orientován pravicově, patřil mezi největší odpůrce T. G. Masaryka a E. Beneše.

V jeho dílech je typická satira, pravidlený rytmický verš, jasná pointa a využívání paradoxů. Kromě několika básnických sbírek psal prózu a divadelní hry. Napsal také libreto k opeře Výlety pana Broučka od Leoše Janáčka.

Díla

Nezařazené

  • Satiry a sarkasmy (1905)
  • Milá sedmi loupežníků (1906)
  • Zmoudření Dona Quijota (1913)
  • Krysař (1915)
  • Buřiči a smíření (1918)
  • Devátá vlna (1930)

Citáty

„Je zbytečno odcházet, chceme-li se vrátit.“

„Pití je škodlivo, nepití nezdrávo, chyba jít nalevo, hůře jít napravo.“

„Srdce je kus, který není nikdy dost velký.“

„Láska může být jen povrchní, ale nenávist je důsledná.“

„Kdo čeká trpělivě a odevzdaně, nedočká se ničeho.“

„Nebudeš šťasten ostatně co je na tom? Štěstí není vrchol. Snad jsi zrozen pro něco lepšího nejsi-li zrozen pro štěstí.“

Zdroje