Ivan Blatný

Datum narození: 21. 12. 1919
Datum úmrtí: 5. 8. 1990
Národnost: Češi
Povolání: lyrický básník, autor dětských veršů, prozaik

O autorovi

Ivan Blatný se narodil do rodiny českého spisovatele Lva Blatného (1894–1930), avšak ještě před dovršením dospělosti o oba rodiče přišel. Ujali se ho prarodiče z matčiny strany. Věnoval se mu především dědeček Arnold Klíčník (1857–1935), známý brněnský podnikatel v optice, kterou Ivan později také zdědil.

Literární nadání Ivana Blatného se začalo projevovat již během studií na gymnáziu. V roce 1928 se zúčastnil soutěže v Lidových novinách a nebyla mu cizí ani práce redaktora, které se věnoval ve Studentském časopise, v němž současně také vyhrál soutěž „báseň roku“. Na gymnázium navázal studiem bohemistiky a germanistiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Po druhé světové válce vstoupil do KSČ. V březnu 1948 byl vyslán do Londýna jako člen delegace Syndikátu českých spisovatelů. Požádal o politický azyl a domů se již nevrátil. Na to tehdejší režim zareagoval nekompromisně – Blatný byl zbaven občanských práv, majetku a definitivně vyškrtnut z literatury.

V Anglii se mu ale lehce nežilo. Několikrát byl hospitalizován na psychiatrických klinikách v Londýně a Essexu. Především kvůli pocitu osamění, úzkostem a strachu z komunistických agentů se u něj začala projevovat duševní nemoc. Od roku 1954 byl trvale hospitalizován na oddělení v Claubury Hospital v Essexu, kde mu byla diagnostikována paranoidní schizofrenie. Roku 1963 byl umístěn do ústavu v Ipswichi a roku 1984 přesídlil do domova v Clacton-on-Sea, kde setrval až do své smrti. Zemřel v Colchesteru 5. srpna 1990, avšak jeho popel byl o rok později převezen do Brna. Je pohřben spolu se svým otcem na Ústředním hřbitově.

Dlouhou dobu se o Blatného pobytu v Anglii nevědělo nic. Až mnohem později vyšlo najevo, že celou dobu psal básně. Zřízenci tamních léčeben jeho zápiskům nepřikládali pražádnou váhu a vyhazovali je do koše. Sbírat je začala až jedna zdravotní sestra, která shodou okolností uměla česky. Poté je pravidelně zasílala do kanadského nakladatelství manželů Škvoreckých Sixty-Eight Publishers v Toronotu. Tyto texty jsou seřazeny v posledních dvou básnických sbírkách Stará Bydliště a Pomocná škola v Bixley.

Ivan Blatný byl členem Skupiny 42.

Díla

Poezie

  • Paní Jitřenka (1940)
  • Melancholické procházky (1941)
  • Tento večer (1945)
  • Hledání přítomného času (1947)
  • Stará bydliště (1979)
  • Pomocná škola Bixley (1982)

Próza

  • Hra na povídku (r. 1938; ve spolupráci s J. Ortenem)
  • Druhá hra na povídku (r. 1938; ve spolupráci s J. Ortenem)
  • Na kopané (1946)
  • Jedna, dvě, tři, čtyři, pět (1947)

Citáty

„Nostalgie, ta touha vrátit se tam, kde jsme nikdy nebyli.“