Alexandre Dumas

Datum narození: 24. 7. 1802
Datum úmrtí: 5. 12. 1870
Národnost: Francouzi
Povolání: spisovatel

O autorovi

Alexandre Dumas (vlastním jménem Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie) byl francouzský spisovatel a dramatik, představitel romantismu. Proslavily ho jeho historické a dobrodružné romány. Jeho syn Alexandre Dumas mladší byl také úspěšný spisovatel.

Již v mládí velmi ovlivnil francouzské drama. Úspěšně byla uvedena jeho hra Jindřich III. a jeho dvůr, což bylo vůbec první romantické drama. V jeho tvorbě je důležitý profesor historie A. Maquet, se kterým mnoho let spolupracoval a jež měl podíl na vzniku mnoha úspěšných děl. Psaním si vydělával velké finanční obnosy, ale díky nevydařeným investicím žil často na pokraji bankrotu.

Jeho dílo obsahuje přes 250 svazků – komedie, romány, dramata, novely, cestopisy, paměti atd. Své romány nejprve vydával v novinách na pokračování. Stal se nejčtenějším spisovatelem své doby. Ve dílech se snažil především o zábavu a historická témata se tak snažil oživit. Všechny jeho milostné romány byly katolickou církví zařazeny na Index zakázaných knih. Mnoho z jeho děl bylo později úspěšně zfilmováno.

Díla

Próza

  • Tři mušketýři (1844)
  • Hrabě Monte Christo (1844-1845)
  • Královna Margot (1845)
  • Pařížští Mohykáni (1854-1855)
  • Paměti lékařovy

Citáty

„Čím více člověk ví, tím méně je kritický k druhým lidem.“

„Proti každému zlu jsou dva léky: čas a mlčenlivost.“

„Hovoř jen to, co je potřebné, a řekni jen polovinu svých myšlenek.“

„Nemůžete-li stále jíst, můžete stále pít.“

„Kdo se honí za duchaplností, dohoní hloupost.“

„Pilné lidi obdivuji. Je jich stálý nedostatek.“