10 důvodů, proč je dobré umět pravopis

10. 09. 2014

Vzhledem k tomu, že žijeme v zemi, kde „Kdo neskáče, není Čech“, může se zdát, že k prokázání státní příslušnosti znalostí mateřského jazyka chybí dostatečná motivace.

Dovolím si tvrdit, že s pravopisnými prohřešky, někdy přímo do očí bijícími, se můžete setkat denně. Mnohé reklamní kampaně musely zřejmě pro přílišnou finanční náročnost grafické složky ze svého rozpočtu vyškrtnout zásah korektora, a tak se celkem snadno můžete setkat s hrubkou větší, než je samotný billboard.

Proč vlastně umět pravopis? Jsou tu důvody čistě praktické:

  1. Není od věci zdárně dokončit základní školu
  2. Většinou se vyžaduje i dostat se na školu střední.
  3. Ta je (zatím ještě) ukončena maturitou z jazyka českého.
  4. Znalost pravopisu vám umožní písemně komunikovat naprosto s kýmkoliv. Vaše žádost bude vyslyšena s větší pravděpodobností, když adresát kvůli chybám nevzdá čtení předčasně.
  5. Žijeme v době sociálních sítí, to přináší důvody další. Tento fenomén hýbe světem a omezil komunikaci z očí do očí na psaný projev. Zatímco vyslovená chyba může být rázem zapomenuta, v té napsané zůstávají důkazy.
  6. Když se vám podaří zvládnout pravopis, tak můžete bez omezení sdělovat své pocity na sociálních sítích a ujít posměchu pravopisně zdatnějších. Nemusíte se bát vyřešit gramatický spor dvou sebejistých analfabetů.
  7. Životního partnera rozhodně nemůžete vjerně mylovat.
  8. Rázem se vám otevře brána do jiného světa – zažijete spoustu  zábavy odhalováním chyb těch, kteří pravopis zatím neovládli na tak vysoké úrovni.
  9. Věřte mi, že je čeština jazyk natolik bohatý, že i drobná chybka může mít nedozírné následky.
  10. A na závěr? Popularitu je možné získat i jinak než zveřejněním fotografie humorného češtinářského výtvoru na facebooku Pravopisně.cz.

Pošli tento příspěvek svému blízkému