Jazyková poradna

Naše jazyková poradna historicky pomáhala stovkám našich čtenářů, kteří si nebyli jistí v různých pravopisných jevech. O tuto poradnu se v průběhu let starala redakce našeho portálu Pravopisně.cz. Největší část všech dotazů zodpověděla Mgr. Michaela Dušková. Michaela vystřídala Markétu Stuchlíkovou, která se o naši jazykovou poradnu starala v letech 2011 – 2012.

Dotazy zodpovídá

Mgr. Michaela Dušková vystudovala bakalářský obor Jazyková a literární kultura na královéhradecké univerzitě. Ve studiu pokračovala oborem Dějiny literární kultury na Katedře literární kultury a slavistiky UPCE. K zodpovězení vašich dotazů využije znalostí všech lingvistických disciplín.

Několik let se věnuje korekturám českých textů a má zkušenosti s doučováním českého jazyka (vč. cizinců). Od roku 2013 je součástí týmu Pravopisně.cz.

Vyzkoušejte hledání v poradně

Tento vyhledávací formulář prochází všechny dotazy na našem webu – ty se soustřeďují především právě v této jazykové pravopisné poradně.

Kategorie
Vybrat vše
Pravidla pravopisu online
Časté chyby
Pravopisná cvičení
Psaní bě/bje, vě/vje, mně/mě - diktáty
Psaní čárek - diktáty
Psaní i/y v koncovkách - diktáty
Psaní s/z/vz - diktáty
Psaní velkých písmen - diktáty
Shoda přísudku s podmětem - diktáty
Souhrnné pravopisné diktáty
Vyjmenovaná slova - procvičování

 

Aktualizace k 5. říjnu 2015:

Až do odvolání je naše pravopisná on-line poradna uzavřena. Dotazy do ní vložené už nebudeme zodpovídat díky extrémní časové náročnosti.

866 komentářů ke článku Jazyková poradna”

 1. Dobrý den,
  mám syntaktický problém.

  Mohla byste mi, prosím, poradit s čárkami ve větě:

  Znala jednoho chlapa, který se znal zase s jiným chlapem, a ten měl báječnou vilu s výhledem na Sunset, a sešlo se u něj plno lidí.

  Nejsem si jistá čárkou před ,,a ten” a ,,a sešlo”…
  Děkuji mnohokrát!

  Iveta J.

  • Dobrý den,
   před “a ten” je čárka, protože se jedná o oddělení předchozí věty vložené, dále se ale už jedná o poměr slučovací bez čárky.
   MD

 2. Hezký den,

  mám stručný dotaz: Moravsko-slovenský běžecký pohár či Moravsko-Slovenský b. p. ?

  Děkuji

  RD

  • Dobrý den,
   nejedná se o přídavné jméno přivlastňovací, proto velké písmeno pouze za začátku názvu.
   MD

 3. Dobrý den,

  mám na Vás dotaz: když je pán s přijmením Mazel, tak maželka je Mazelová nebo Mazlová? A jak je to když píšu např. Novomanželé Mazlovi nebo Mazelovi? Děkuji za radu a přeji hezký den..

  • Dobrý den,
   myslím si, že záleží na tom, jak se v rodině používá, že na to nebude jednotné pravidlo… “E” bych ale asi já osobně ponechala.
   MD

 4. Jsem na rozpacích co vlastně vyjadřuji když napíši :

  “Nepodléhám iluzím, že se tak děje i v některých jiných zemích.”

  Jedná se o souvislost s faktem, že v USA probíhají vraždy osob tak zvaně nebezpečných zájmům státu.

  ODPOVÍTE mi, prosím, na mou e-adresu ?

  Děkuje předem Ivana Ontlová.

  • Dobrý den,
   věta vyjadřuje, že si nemyslíte, že by se to dělo i v jiných zemích.
   MD

 5. Dobrý den, jak se správně píše
  ” pozdravujte Juříčkovy/i”
  Myslím, že by mělo být tvrdé y, jako ty Ju….y
  Děkuji za odpověď. Eva

 6. Dobrý den,
  prosím o objasnění. Jako firma nahráváme klientům body. Chceme použít slovo nabít. Domnívám se, že by mělo být nabijeme Vám body. Beru to tak, že my jako firma body nabíjíme a klient body tím pádem nabývá (zístává).
  nabít body – nahrát, doplnit
  nabýt body – získat, održet
  Je to tak správně?
  Děkuji.

 7. Dobrý den, prosím o radu, jaké i/y napsat ve slově dohodly v této větě:
  Vlastník technologické části a žadatel o licenci KOMTERM Morava, s. r. o. se dohodly, že žadatel o licenci bude užívat plynovou přípojku…
  Výše v textu jsou vlastník i žadatel identifikovány jako právnické osoby – společnosti. Děkuji

  • Dobrý den,
   vlastník i žadatel jsou rodu mužského životného, jedná se o gramatický rod -> “i”.
   MD

 8. Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda se správně uvádí “Jsem slušně vychovaná.”, nebo “Jsem slušně vychována.” a ev. jaký je rozdíl ve významu použitých tvarů. Moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   ve správnosti není rozdíl, oboje je správně, druhý tvar podle mě zastarává.
   MD

 9. Dobrý den,

  vytvářím osvědčení a potřebovala bych, prosím, poradit, zda se mezi Mgr. a Bc. píše čárka či nikoliv.

  Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,
   předpokládám, že Mgr. et Bc.
   MD

   • Dobrý den,
    musím Vás opravit. Zkratka “et” (z latiny) se píše pouze mezi stejnými tituly (např. “Mgr. et Mgr.) Jestliže má nějaká osoba více titulů, které nejsou stejné, tato zkratka se mezi nimi neuvádí a vyšší titul se píše před nižším (např. „Mgr. Bc.“).

 10. Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je správně napsaný tento časový údaj: “ve 12.30 hod.” Váhám nad vokalizací předložky, když je čas napsán číslicemi a ne slovy. Děkuji Vám za pomoc.
  S pozdravem
  Látalová

  • Dobrý den,
   problém nevidím.
   MD

 11. Přeji dobrý den,
  narazil jsem na jeden problémek a neumím si jej sám pro sebe objasnit:

  u 3.pádu je to nejspíš celkem jasné: např.: „zvol si vlastnost/skupinu“ → tedy zvol si/sobě (3.p.) skupinu (4.p.)

  u 4.pádu snad absolutně všude se píše/říká např.: „Naučte psa poslušnosti“ / “Naučte se slušnému chování” → tedy: naučte se/sebe (4.p.) poslušnosti (3.p.)

  Jenže proč se potom naopak jinde píše/říká např.: „Naučte se (4.p.) jazyk/látku (4.p.)“

  Netuším jak rozlišit, kdy se ptát pádovou otázkou „Komu/Čemu se máte naučit“ (slušnému chování) a kdy „Koho/Co se máte naučit“ (jazyk)

  Jde mi o to, nikde jsem nenašel, zda existuje nějaké pravidlo. Dle mě lze psát většinou obojí a jde asi jen o konkrétní pocit, jak věta vyzní. Tedy gramaticky správně nejspíš je i „Naučte psa poslušnost“, ale 99% to takto samozřejmě nenapíše 🙂

  • Dobrý den,
   takové pravidlo neznám. Vnímala bych 3. pád jako zastarávající, používá se podle mě v zažitých spojeních, ale nebylo by špatně ani, jak uvádíte v příkladu, “Naučte se jazyku”.
   MD

 12. Dobrý den,

  chtěla bych se Vás zeptat, která z těchto vět je správně napsána.

  Chybně odpovědělo 32,5 % respondentů, že …..
  Chybně odpověděla 32,5 % respondentů, že …..

  Provedla jsem dotazníkové šetření a teď musím popsat výsledky, ale nevím si rady s těmi procenty v jakém tvaru a ke komu to přiřadit. Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Svobodová Kateřina

  • Dobrý den,
   shodu vytváříte s procenty -> odpovědělo.
   MD

 13. Dobrý den

  V jednom Vašem cvičení na přivlastňovací přídavná jména, jsem narazil na problém, kterému nemohu přijít na kloub. Jedná se o větu Líbil se Mirkovy/i koncert? Mirkovy/i nestojí jako podstatné jméno, ale jako přídavné, koncert je rodu mužský neživotný.Řešení říká, že měkké i, ale já nemohu přijít na to proč. Mohli byste mi to prosím vysvětlit? Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,
   ve větě “Líbil se Mirkovi koncert” se nejedná o přídavné jméno, tedy proto “i” – pánovi, pokud se ale tento úkol ve cvičení, které se týká konkrétně přídavných jmen přivlastňovacích, pak se omlouváme za chybné zadání.
   MD

 14. Dobrý den,

  chci kamarádce poslat dopis a řeším čárku před “a”. Obecně mám ta základní pravidla nastudovaná – poměr důsledkový, stupňovací, odporovací, počítat určitá slovesa, ale přece jenom mě to u složitějších vět trošku zlobí, proto prosím o podrobnější komentář k této problematice:

  1) “Kdybyste se někde zasekli(,) a nemohli dál, volejte níže uvedenou linku.”

  Bude před “a” čárka, nebo ne? “…a nemohli dál,” sice není věta vedlejší, ale když ji odstraním, dávalo by i tak souvětí smysl, nebo se pletu? Oddělují se jen věty vedlejší? Já vím, že se někde psalo, že je dobré znát i závislosti mezi větami čili závislá, řídící, i to, že usnadní čárkování. Já se zatím řídím dle spojek, pokud dám pryč větu vedlejší, a i tak bude dávat souvětí smysl, bude tato věta oddělena čárkami z obou stran. Jindy naopak údejně pomůže vložit do věty stejnou spojku, pokud tam pasuje, čárka se nepíše. A ještě jedna větička:

  2) “Kdybyste ho jen vhodili do koše (dopis), hrozí riziko, že ho vyloví nějaký bezďák a bude mě prudit textovkama, což mě následně donutí změnit číslo a budu totálně v háji.”

  Jak je to s čárkami před “a” v tomto případě? Já bych je tam nedával.

  Mnohokrát díky za pomoc.

  Martin

  • Dobrý den,
   v obou případech se jedná o slučovací poměr, tedy bez čárky.
   MD

 15. Dobrý den, potřeboval bych pomoci s rozsouzením jedné diskuze, které jsem se nedávno účastnil.
  Je možné si někam (např na otoman) odložit nohy ve smyslu umístit chodidla na povrch otomanu například pro jejich odpočinutí?
  Polovina ze dvou diskutujících tvrdí, že to možné je, druhá polovina tvrdí, že výraz “odložit” je podmíněn oddělením nohou od těla. Pokud k oddělení nedojde, termín “odložit” není možné použít.
  Jak je to doopravdy?
  Děkuji
  Jan

  • Dobrý den,
   nemyslím si, že by existoval někdo kompetentní vás rozsoudit… v rámci jazykové aktualizace ale ve spojení nevidím problém.
   MD

 16. Dobrý den,
  1)v lidové mluvě ale i v médiích zaměňován, dle mého názoru, nájem – pronájem. Po přečtení “pronajmu byt” bych soudil, že vlastník chce byt někomu poskytnout. Ale často opak je pravdou – on si chce byt opatřit. Při tom je jasné,že pronajímatel – pronajímá a nájemce/nájemník – najímá.

  2)často slýchám v rozhlase i TV výraz na př. “…pomocí kterého..”. Není snad v ČJ správnější “…jehož pomocí…?”.

  Prosím, můžete mě uvedené problémy a jejich původ vysvětlit ? (V druhém případě jde zřejmě o vliv slovenštiny).

  Díky
  Pavel Pechek

  • Dobrý den,
   pokud někdo shání byt, pak pronajmu SI byt nebo sháním byt k pronájmu (kde ho pravděpodobně nikdo neshání proto, aby ho za někoho jiného pronajímal).
   K druhé otázce – využívání druhého pádu skutečně výrazně proniká do českého jazyku, například i při přivlastňování (maminka Hanky) a je to špatně. Nevím, jestli se nejedná spíše o vliv angličtiny (mother of Hana).
   MD

 17. Dobrý den,

  potřebovala bych poradit ohledně velkých písmen v názvech studijních oborů. Podle PČP se mají psát s písmenem malým, ale například v manuálu UP v Olomouci se zase říká, že jde o vlastní jména a pro vnitřní potřeby univerzity se mají psát s písmenem velkým.
  Sama bych použila např. “nový studijní obor Kulturní management”, ale “studuji kulturní management”. Ale co třeba: “historie oboru k/Kulturní management sahá do daleké minulosti”? Nebo je opravdu správně pouze malé písmeno?

  Předem moc děkuji za odpověď na tuhle zapeklitou otázku!

  • Dobrý den,
   já bych použila historie oboru kulturní management, ale historie oboru Kulturní management na UPOL.
   MD

 18. dobry vecer, rad bych se zeptal, zda se píse čárka, v téhle větách.
  Důležité take je, abychom ježka, jemuž chceme pomoct , zbavili blech , které si v hojném počtu lebedí v jeho bodlinach ? a abychom ho nechali prohlédnout a na očkovat veterinarem.
  Kdyz se nekdo chce postarat o malého ježka , zdánlivě neškodného sympataka, musi rychle zapomenout na některé pověry,které se o jezcich traduji ? a o nichž leckdo zatím nepochyboval.
  Neni pravda, ze se jezci krmí jablky a přenášejí si je do svých skrýši na ostnech jako zasoby na zimu ? a vůbec neplatí představa, ze vyhladoveleho ježka zachránime , pokud mu dame horké mléko.
  V přírodě ježek žere všechno,co najde na zemi, konkrétně brouky,červy,plže , malé žáby nebo myšky ? pochutná si i na zizalach,které užití i několik centimetru pod povrchem země ? a na nez si rad pociha.
  Tam kde je otaznik,nevim , zda mam doplnil čárku,nebo ne.
  děkuji moc za odpověď

  • Dobrý den,
   ve všech případech se čárka píše, neodděluje se ale z obou stran mezerou, ta se píše pouze za čárkou.
   MD

 19. Dobrý den,
  mám pět zapeklitých problémů, protože opravuji jídelní lístky 🙂 Jde tedy o názvy jídel. Psát čevabčiči či čevapčiči, fritátové či fridátové nudle, moravský vrabec či brabec, husí kaldon či kaldoun a houbový kuba či Kuba? Na internetu u všech těchto jídel nacházím obě varianty…
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   předpokládám, že se jedná o místní varianty názvů.
   MD

 20. Na Zastupitelstvu města se přijímají různá usnesení. Když se má nějaké usnesení zrušit,
  napíše se:
  a) usnesení se ruší
  připadá mě to jako vid nedokonavý (je to stálý stav, který nemá konce)
  nebo
  b) zrušuje se
  tak jak to čteme u Zákonů ČR které se tím ukončují

  Děkuji za odpověď
  J.Merganc

  • Dobrý den,
   pokud se dokonavý vid používá u zákonů, můžete jej použít.
   MD

 21. Dobrý den,chci se zeptat, která ze dvou slovních spojení je správně:
  výrobce vázacích pásek X výrobce vázacích pásků?
  V jednotném čísle je to produkt vázací páska. Používáme první variantu, chceme se však ujistit, zda je to správně.
  Děkuji a přeji pěkný den Vyhnálková

  • Dobrý den,
   ano, je to správně – v druhém případě by se muselo jednat o vázací pásek.
   MD

 22. Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda je pravopisně správné slovo “nejdřívější” (ve smyslu nejdřívější možné datum…) Jestli ne, jaký je pak třetí stupeň od slova dřívější?

  Mockrát děkuji a přeji hezký den!
  Aurel Badanič

  • Dobrý den,
   použila bych opis první možné datum.
   MD

 23. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, kterou volbu bych si měl vybrat. Vypracovávám samostatnou práci (SŠ) a chtěl bych na začátku napsat krátké věnování (jako v knížkách) babičkám a dědečkům, o kterých samotná práce je.

  Rozmýšlím o:

  1. babičkám Olze a Jindřišce,
  dědečkům Antonínovi a Zdenkovi

  2. babičce Olze a Jindřišce,
  dědečkovi Antonínovi a Zdenkovi

  popř. jestli je ještě nemám “rozdělit” dalším “a”, nebo jestli nemáte lepší nápad

  Děkuji

  • Dobrý den,
   zvolila bych množné číslo.
   MD

 24. Jak se správě píše: jízda králů anebo Jízda králů?
  Např. Slavná jízda (Jízda) králů se jezdí jenom v pár obcích.
  Přijďte na letošní jízdu (Jízdu) králů 2015.

  Díky za odpověď.

  Zdenek K.

  • Dobrý den,
   psala bych velké písmeno, krkolomné mi ale přijde spojení “letošní” a “2015”, vyjadřuje totéž.
   MD

 25. Zarazila mě věta: „Všichni, jež znají naše ideové vize, to jistě chápou.” Lze v takovéto větě použít tvar „jež”? Sám bych použil slovo „kteří” nebo „kdo”. Prosím o stanovisko a zdůvodnění. Děkuji.

  • Dobrý den,
   nevidím důvod, proč “jež” nepoužít, používání jenž ale už zastarává a nesetkáváme se s ním tak často. Ani Vaše návrhy by nebyly špatně.
   MD

 26. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli je správně použito mě/mně v následující větě:
  Mě ovšem z všech těchto lidí zaujala právě jedna osoba.
  Bude to podle 4. pádu koho, co mě?
  Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   ano, “mě” je zde správně použito.
   MD

 27. Dobrý den,
  chtěla bych poprosit o význam slova “čamčara” z lidové písničky “Komáří svatba” od Emila Hradeckého. Z textu: …jak popadnu čamčaru, polámu ti kosti”. Děkuji.

  • Dobrý den,
   bohužel nemohu odpovědět, jedná se zřejmě o nářečí.
   MD

  • Dobrý den,
   můžete prosím upřesnit dotaz? Slovy? Tisíc devět set šedesát pět.
   MD

 28. TU je jaky slovni druh ve vete: Na ulici,uz tu i tam,si povsiml znameni. ? dekuji za odpovedi. 🙂

  • Dobrý den,
   příslovce.
   MD

 29. Prosím, chtěla bych se zeptat na pravidla psaní velkého nebo malého v ve slovech Váš, Vašich…… Jedná se o text, kdy použijeme:
  Vážený pane řediteli, přejeme Vám i Vašim zaměstnancům …..
  Vážení, vaši zaměstnanci byli dne…..
  Milí přátelé, přeji Vám všem ……
  Jaké v – V bude v jednotlivých případech?

  Děkuji za Vaši odpověď

  O. Vallová

  • Dobrý den,
   pravidlem je, že se velké V používá pouze v korespondenci. Autor má ale zpravidla na výběr a chce-li vyjádřit úctu k adresátovi, velkým písmenem nic nezkazí.
   MD

 30. Dobrý den,
  je vyjádření “jezdíme na vodu” ve smyslu “jsme vodáci” vyjádřením spisovným?
  Děkuji.

  • Dobrý den,
   spíše hovorovým.
   MD

 31. Dobrý den chci se zeptat zda se píše velké ,,M,, v části věty na žádost ministerstva..??

  Město XXXX jako pověřený obecní úřad a obecní úřad obce s rozšířenou působností, zajišťuje jednotlivé úkoly spojené s procesem podpory regionálního rozvoje, zejména je povinen na žádost ministerstva pro místní rozvoj nebo kraje(střed.) poskytnout nezbytnou součinnost při přípravě a realizaci strategií státních programů, regionálního rozvoje a programů rozvoje územního obvodu kraje.

  • Dobrý den,
   velké M bych použila pouze, pokud by byl název doplněn o ČR.
   MD

 32. Dobrý den,
  je správně věta: Na kopci se vypínali tři modříny, jako by střežili zdejší
  krajinu.
  NEBO… TY tři modříny se vypínaly a střežily.
  Je shoda podle modříny nebo tři?
  Děkuji za odpověď
  JV

  • Dobrý den,
   podmět je “modříny”.
   MD

 33. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda se v souvětí: Mezi jinými tématy se hovořilo například o tom, jaké další knížky autorka připravuje, jakých témat se knihy dotknou, a kdy se jich čtenáři dočkají; píše před ‘a kdy’ v poslední větě čárka.
  Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den

  • Dobrý den,
   ano, odděluje větu vloženou.
   MD

 34. Dobrý den,

  existuje slovo zvědomit (v kontextu žáci si zvědomí své silné stránky)

  Děkuji.

  Vymětalíková

  • Dobrý den,
   slovo jsem nikdy neviděla ani neslyšela, ale nemusí to znamenat, že neexistuje. Proč ne “uvědomí”?
   MD

 35. Dobrý den, prosím o radu. V zadání příkladu z matematiky měli žáci toto: ….KAŽDÝMA DVĚMA VYUČOVACÍMI HODINAMI….Je to správně? Děkuji.

  • Dobrý den,
   správně mělo být “každými dvěma vyučovacími hodinami”.
   MD

 36. Prosím o sdělení, proč se v jednom případě píše měkké i a v druhém tvrdé y ve slově bosi.

  Celé léto běhali chlapci bosi.

  Vidím vás bosy velmi nerada.

  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   v druhém případě musí z kontextu vyplývat, že nevyjádřený podmět je rodu ženského.
   MD

 37. Dobrý den, moc prosím o pomoc v podobě doplnění čárek do následujícího vyjádření a jejich zdůvodnění. Slyšela jsem již tři “návrhy”, a tak by mě zajímalo, kde je pravda (pokud je jednoznačná a není více možností). Děkuji předem, LB

  Vážení spoluobčané

  zde není kuřárna čekárna bufet ani WC. Nezdržujte se proto v prostoru okolo vchodových dveří a před zvonky. Omezujete a obtěžujete tím obyvatele tohoto domu. Tyto prostory jsou zevnitř domu monitorovány a v případě výskytu nežádoucích řvoucích a neustále zevlujících osob dělajících nepořádek bude opětovně volána policie.

  • Dobrý den,
   zprvu mi přijde celkem komické např. spojení slov “monitorovány” a “zevlující”. Taktéž mi přijde nápis pro tyto osoby celkem obsáhlý na to, aby mu věnovaly pozornost.

   Vážení spoluobčané,

   zde není kuřárna, čekárna, bufet ani WC. Nezdržujte se proto v prostoru okolo vchodových dveří a před zvonky. Omezujete a obtěžujete tím obyvatele tohoto domu. Tyto prostory jsou zevnitř domu monitorovány a v případě výskytu nežádoucích, řvoucích a neustále zevlujících osob dělajících nepořádek, bude opětovně volána policie.

   Co třeba: Vážení spoluobčané, prostory domu jsou zevnitř monitorovány, budete-li nadále obyvatele domu obtěžovat svým nevhodným chováním, bude opětovně přivolána policie.

 38. Dobrý den,
  jak se správně napíše přídavné jméno “devatenáctiletá” s číslicí? Bude to 19-ti letá, 19letá anebo úplně jinak?
  Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den
  Barbora Zemanová

  • Dobrý den,
   správně bude “19letá”.
   MD

 39. Prosím – v titulku
  Boje u chodovské školy, aneb nezapomínáme ani po 70 letech je ve slově aneb velké písmeno?

  Díky a fajn den df

  • Dobrý den,
   “aneb” bude vždy s malým, můžete si ale vybrat, jestli zvolíte malé nebo velké písmeno u slova “nezapomínáme”.
   MD

   • díky za odpověď, takže není jazykové pravidlo, že po slově aneb musí být velké písmeno 🙂
    díky a hezký den df

   • Dobrý den,
    Můžu se zeptat? Píše se dvacetdva dohromady nebo dvacet dva odděleně?
    Děkuji.

    • Dobrý den,
     dohromady se vyplňuje pouze na složenky, aby se znemožnila jakákoliv úprava částky.
     MD

 40. Dobrý den,

  prosím o poradu ohledně skloňování jména John Locke:
  Lockovy – Lockeovy – Lockeho myšlenky…?

  Velmi děkuji,
  OV

  • Dobrý den,
   “e” se pro snadné zjištění 1. pádu zachovává, tedy “Lockeovy”.
   MD

 41. Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda se příslušníci Beat generation označují pouze jako beatnici, či je akceptovatelná forma beatníci.
  Moc Vám děkuji Holásková

  • Dobrý den,
   vždy jsem se setkávala s označením s “í”.
   MD

 42. Mohu se zeptat proč se píše Evropská unie malé u

  • Dobrý den,
   jedná se o víceslovný název, který lze přirovnat např. k označení Česká republika. Matoucí může být psaní velkých písmen v aj, není ale srovnatelné s českým jazykem.
   MD

 43. Dobré odpoledne,

  zajímá mne, jak správně naložit s velkými písmeny v přídavném slově “powerpointová” (prezentace). Lze to napsat i takto: “volitelně PowerPointová prezentace”?

  Děkuji, ZF.

  • Hezký den,

   nemyslím si, že použití malých či velkých písmen by v tomto případě bylo na škodu a porušovalo by to pravidla pravopisu. Oficiální název aplikace je Microsoft PowerPoint, takže i verze s velkými počátečními písmeny, by měla být přijatelná a bezchybná.

 44. Dobrý den,
  stále mám problém se slovem pšeničnožitný (chléb), píše se to takhle dohromady? Podle mě ano, ale neustále to vidím v podobách pšenično žitný či pšenično-žitný.
  Děkuji.

 45. Dobrý den,

  měla by být čárka ve větách: “Vyberte si co vám chutná” a “Najezte se kolik můžete”?

  Děkuji

  • Dobrý den,
   ano, čárky zde budou – pro snazší určování je dobré spočítat si určitá slovesa, jsou dvě, je tedy potřeba je oddělit.
   MD

 46. Honzíkovi rodiče (1.pád)- matčini ?
  nebo
  Honzíkovy rodiče (1.pád) – matčiny ?

  Děkuji.

 47. Dobrý den,bude prosím vás ve větě: Děti stavějí z písku babovičky nebo hrady. před nebo čárka nebo ne. Já si myslím, že ne, není to výrazně vylučovací poměr. Děkuji za odpověď. Zdraví Jana Poláková.

  • Dobrý den,
   pokud by z kontextu nevyplývalo, že buď hrady, nebo bábovičky, pak souhlasím s Vámi.
   MD

 48. Dobrý večer,
  chci se zeptat, jak je správně napsaná věta:

  Obchodní poradce k Vaší žádosti ze dne 11.1.2015, týkající se objednávky č.10, sděluje, že byla vyřízena.

  Čárka před “týkající se” a za “objednávky č.10” píše se?
  Děkuji VB

  • Dobrý den,
   já bych čárky nepsala, pokud je napíšete, znamená to, že číslo objednávky není podstatná informace.
   MD

 49. Dobrý den, ráda bych se Vás zeptata, zda je správně napsaný tvar manželé Horcí nebo manžele Horký a zda je slovo Horký přídavné jméno?¨
  Děkuji,
  Klára

  • Dobrý den,
   správně je manželé Horcí (vzor mladí) – ano, jedná se o přídavné jméno.
   MD

 50. Dobrý den,

  chtěla bych se Vás zeptat, na dvě věci z Vašeho odborného pohledu. Bylo mi vytknuto, že jsem nepostupovala správně, když jsem nevyskloňovala jméno “John Patric Neupfleger”. Jméno jsem nevyskloňovala záměrně, jelikož se jedná o cizí jméno, které není původem české, ani ve tvaru jména, ani ve tvaru příjmení. Zajímalo by mě však, jak se to tedy píše správně v 5. pádu při oslovení Vážený pane….., zda Vážený pane Neupfleger, nebo Vážený pane Neupflegře/Neupflegere.

  Dále bych měla ještě jeden dotaz. V práci popisuji kvalifikaci vzniklé situace dle zákona. Nyní Vám zkopíduji text, jak jej uvádím v písemné odpovědi…vzniklá situace byla kvalifikována ve smyslu § 74, odst. 1,

  písm. d) „připojení nebo …“,
  písm. e) „odběr měřený měřicím zařízením,
  bod 1. které prokazatelně …změnily,
  bod 3. které prokazatelně … do měřicího zařízení“,

  zákona číslo 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), jak vyplývá z pozdějších předpisů.

  Bylo mi vytknuto, že výše uvedený text je napsaný chybně, jednak ze stylistického hlediska, a také i z hlediska celého konceptu. Představa, jak by to mělo vypadat, i s ohledem na stylistiku, je následující:

  vzniklá situace byla kvalifikována dle § 74, odst. 1, ve smyslu zákona číslo 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), jak vyplývá z pozdějších předpisů:

  – písm. d) „připojení nebo …plyn“,

  – písm. e) „odběr měřený měřicím zařízením,

  – bod 1. které prokazatelně …změnily,

  – bod 3. které prokazatelně …zařízení.“

  Prosím o sdělení, zda se to u právních výkladů může takto užívat z hlediska stylistické úpravy (dvojtečka, odrážky). Jenom pro informaci, původní koncept byl dodán právníkem.

  Děkuji Vám.

  • Dobrý den,
   dovolím si citovat Internetovou jazykovou příručku, protože přesně odpovídá na Váš první dotaz.

   “Stejné pravidlo platí i pro jména zakončená na -er: Je-li nositelem jména cizinec, pohybné -e- ponecháváme: 2. p. Wintera, Fostera, Petera (stejný tvar pro angl. [pítra] i sloven. [petera]). Pokud je nositelem Čech, opět je rozhodující rodinná tradice nositele jména. Pokud se -e- ponechává ve výslovnosti, zachovává se v nepřímých pádech i v grafické podobě. Pokud se -e- nevyslovuje, v grafické podobě ho v nepřímých pádech vypouštíme. Z toho důvodu mohou některá jména kolísat (2. p. Wolkera i Wolkra, Langera i Langra, Richtera i Richtra). Pohybné -e- ponecháváme vždy tam, kde by jeho vypuštěním vznikla obtížně vyslovitelná souhlásková skupina (Vinkler – 2. p. Vinklera). Pokud rodinný úzus nositele jména neznáme, je vhodnější pohybné -e- v nepřímých pádech zachovat. Vlivem zmíněného kolísání může docházet v 5. p. k hláskovým změnám: Pokud vynecháme pohybné -e-, může dojít k měkčení r v ř: Wolker – Wolkře i Wolkre, Langer – Langře i Langre. Pokud pohybné -e- ponecháme, k měkčení v 5. p. nedochází: Wolker – Wolkere [volkre] či [volkere], Langer – Langere [langre] či [langere]. Ve jménech zakončených na -r, jemuž předchází souhláska, dochází k měkčení v 5. p., pokud je taková rodinná tradice nositele jména: Langr, Richtr, Zubr, Mistr, Šnajdr – 5. p. Langře i Langre, Richtře i Richtre, Zubře i Zubre, Mistře i Mistre, Šnajdře i Šnajdre.”

   S legislativními dokumenty jsem se dosud nesetkala, proto mohu opět jedině odkázat. https://help-test.odok.cz/vykladovy-slovnik/-/wiki/V%C3%BDkladov%C3%BD%20slovn%C3%ADk/Citace+paragrafu+-+%C4%8Dl%C3%A1nku

   MD

   • Dobrý den paní Dušková,

    děkuji Vám za informace. Bohužel jsem nedokázala přesně rozpoznat a nejsem si stále jistá, jak mám správně vyskloňovat jméno John Patric Neupfleger.

    Když pána v dopise oslovím, jak to mám napsat správně?

    Je správně Vážený pane Neupfleger, nebo Neupflegře, nebo Neupflegere?

    Děkuji Vám za upřesnění.

    • Pokud nositelem není Čech – a vypadá to, že ne, pak Neupflegere.
     MD

 51. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, když ukončuji dopis slovem “Děkuji”, píše se za tímto slovem tečka?

  Takže Děkuji. nebo Děkuji
  Poté následuje datum a podpis.

  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   přiznávám, že si nejsem jistá, ale myslím si, že pokud použijete pouze “Děkuji”, pak bez tečky, víceslovné poděkování s tečkou.
   MD

 52. Dobrý den,

  v obchodním sdělení jsem zákazníkovi uvedla větu:

  “Pokud si přejete hradit jinou částku, než je stanoveno rozpisem záloh, kontaktujte nás níže uvedeným způsobem”

  Slovo stanovenO mi bylo opraveno na stanovenA.

  Já se však nedomnívám, že by použití slova stanoveno a nikoliv stanovena, bylo gramatickou chybou.

  Můžete mi prosím poradit?

  Děkuji za spolupráci a přeji pěkný den.

  S pozdravem

  Lada Fojtíková

  • Dobrý den,
   správně je oboje – liší se podmět, buď je jím “částka”, nebo nevyjádřený podmět “hrazení částky”.
   MD

 53. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda při odpovědi několika významným osobám používáme v textu velké/malé v/V

  př.:
  Vážení páni ministři,
  odpovídáme vám/Vám na váš/Váš …….., zda je toto striktně stanoveno, či není zásadní chybou použít velké V.

  Děkuji za odpověď

  Machová

  • Dobrý den,
   jako výraz úcty určitě můžete velké písmeno použít.
   MD

 54. Dobrý den, prosím, můžete mi poradit s jednou zapeklitostí?

  Ptal jsem se dvou češtinářů na slovo JISTI – JISTÍ. Pro příklad jsme jim předložil stejnou větu, ale každý z nich mi dal jinou odpověď. Jeden tvrdil, že mám ve větě použít JISTÍ, no a druhý doporučoval psát JISTI.

  Ta věta je: (Ony dialogy nezůstaly slovo od slova, avšak buďte si jistí, že se nesly ve stejném duchu.)

  Poradíte mi prosím?

  DĚKUJI – ZDENEK

  • Dobrý den,
   obě možnosti jsou správné, záleží na preferenci pisatele/mluvčího.
   MD

 55. Dobrý den,

  prosím jaký je druh zájména „tě“ ve větě: Vyprávěj mi o knize, která tě nejvíc zaujala.
  Děkuji mnohokrát.

  • Dobrý den,
   zájmeno osobní.
   MD

 56. Dobrý den, syn v diktátu rozdělil slova na konci řádku takto : pří-klad a pa-tří, bylo mu to opraveno na přík-lad a pat-ří. Já sama bych dělila stejně jako on. Je to opravdu špatně? Děkuji za odpověď.L.

 57. Dobrý den,
  píšu seminární práci o jezídech a Andělu Pávovi. Učitel mi dal za úkol vysvětlit, proč se píše Anděl Páv (velká písmena) a co je správně, jestli jezídi, jezídové nebo jazídové.
  Děkuji za odpověď.

  MK

  • Dobrý den,
   předpokládám, že je Anděl Páv jméno, tím by se vysvětlovala velká písmena. Podle vzoru “pán” je správně jezídi i jezídové.
   MD

 58. Dobrý den, zajímalo by mne nejaktuálnější pravidlo pro psaní velkých/malých písmen ve slovech vy, Vy, vám, Váš, vaše, Vaše apod. v návodech a příručkách určených širší veřejnosti, tedy uživatelům. Domníval jsem se, že malým (na rozdíl od formálních úředních dopisů apod.). Zdá se však, že korektoři nemají na tuto věc jednotný názor. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   podle mě stále výraznou roli hraje záměr mluvčího – jestli chce vyjádřit úctu k adresátovi. Já bych ale rozhodně v něčem tak obecném a anonymním ze strany adresáta jako jsou návody a příručky velké písmeno nepsala.
   MD

 59. Dobrý den,

  s přáteli jsme se při debatě o pravidlech pravopisu dostali až k oblíbenému “abychom”/”aby jsme”. Zajímá mě, zdali novela pravidel zohledňuje tuto problematiku. samozřejmě víme, že dle pravidel původních bylo výhradně správně “abychom”.

  Měl jsem však pocit, že se při diskusi o zavedení nových pravidel hovořilo také o tom, že nové regule počítají s uznáním tvaru “aby jsme”, případně snad i “abysme”, což mi přijde jako výraz navýsost otřesný a já doufám, že to pravda není!

  • Dobrý den,
   nepopírám, že mezi jazykovědci se diskutuje o tom, že by se “abysme” mělo stát spisovným, dosud ale ke kodifikaci nedošlo – je ovšem velmi pravděpodobné, že se slovo spisovným stane.
   MD

 60. Dobrý den,

  zajímalo by mě, zda se píše správně “jedná se o” nebo “jde o” dobrou věc.
  Děkuji za odpověď.

  Veronika

  • Dobrý den,
   slovesa se liší významem. Použít můžete obě.
   MD

 61. Dobrý den,

  měla bych dotaz ohledně jména Emma. Píše se toto jméno jako zdrobnělina se dvěma M teda Emmička, nebo pouze s jedním Emička.

  Děkuji za odpověď Hanka

  • Dobrý den,
   pokud je jméno se dvěma, pak i jeho zdrobnělina.
   MD

 62. Dobrý den, prosím o radu správného znění:
  70 let života v obci
  70. let života v obci

  Předem moc děkuji, hezký den!

 63. Hezký den,

  jak se píše děkuji panu Karlu nebo Karlovi? Mockrát děkuji – plavám v tom, že ani nevím jak – snad ani naznak:)

  • Dobrý den,
   pokud nenásleduje příjmení, pak panu Karlovi (/panu Karlu Novákovi)
   MD

 64. Hezký den,

  jakého vzoru je slovo postel? Ve škole se s paní učitelkou hádáme mezi písní a kostí. Kde je ukrytá ta zatrolená pravda?

  Děkuji za odpověď slečno korektorko.

  • Dobrý den,
   myslím, že není pochyb o tom, že se jedná o vzor píseň (2. pád postele – písně, ne kosti).
   MD

 65. Zdravím,

  Podívejte se, jak mohla vypadat Alien: Isolation z pohledu třetí osoby.

  Je tato věta správě? Alien je hra a je to TEN Alien. Čili podle mě by tam buď mělo být uvedeno “Podívejte se, jak mohla vypadat HRA Alien: Isolation z pohledu třetí osoby.” nebo Podívejte se, jak MOHL vypadat Alien: Isolation z pohledu třetí osoby.

  Nebo se pletu ?

  Díky.

  • Dobrý den,
   podle mě máte pravdu v tom, že by bylo vhodné přidat slovo “hra”.
   MD

 66. Dobrý den, prosím o správný tvar a podle jakého vzoru. Zdvižené ruce – 7 pád je : ?

  Dekuji IM

  • Dobrý den,
   je to “zdviženýma rukama”.
   MD

 67. Zdravím,

  zajímalo by mě zda je správně “K dnešnímu dni” nebo “Ke dnešnímu dni”. Případně proč je možné psát obě varianty nebo jen jednu?

  Děkuji mockrát slečno Míšo:)

  • Dobrý den,
   “e” se vkládá v případě, že slovo po předložce začíná stejným písmenem (ke Kubovi), v tomto případě tedy K dnešnímu dni.
   MD

 68. Hezký den,

  je pravda,že v bakalářce nesmí být na konci řádku a, i, v, u a tak?

  Děkuji 🙂

  • Dobrý den,
   ani v bakalářce ani v jiné formální práci.
   MD

 69. Dobrý den,

  moc se mi líbí a často používám Váš web pravopisně.cz – jsem původem ze Slovenska a doposud mi chyběl způsob, jak se zdokonalovat v češtině a kde najít odpovědi na časté problémy (třeba kolegové často ani neumí vysvětlit, proč je něco v češtině tak nebo onak).

  Každopádně bych rád poděkoval a také poprosil o vysvětlení pravopisního problému používání JSI vs. SI. Obecně chápu, že JSI se používá v minulém čase a SI jako zvratné zájmeno, nicméně si nejsem jist, zda je správný tvar “jak jsi to včera navrhla/udělala”, nebo by tam mělo být “jak si to včera navrhla/udělala”, nebo ještě jinak.

  Kdyby jste měli čas udělat vysvětlivku k problému “JAK SI x JAK JSI”, byl bych moc vděčný.

  S pozdravem a přáním všeho dobrého při rozvoji tohoto webu,
  Aurel Badanič

  • Dobrý den,
   přesně tak – jednou se jedná o sloveso, podruhé o zvratné zájmeno. Pokud se Vám to nedaří rozlišit významově, použila bych první osobu jednotného čísla – pak by to bylo např. udělal jsem to – z čehož plyne, že se jedná o sloveso (Udělal JSI to). O zájmeno by se jednalo např. ve větě Poradil si sám -> 1. osoba Poradila jsem si sama.
   MD

 70. Ptáci si sedali na ruku a byli velice milý (í).

  Jak je to správně? Děkuji.

  • Dobrý den,
   milí – jako mladí, podmět rodu mužského životného.
   MD

 71. Dobrý den

  Nevím jaké íčko bych měl napsat ve větě “Našli/y se klíče”.
  Podle mě je to jasné ypsilon, ale kamarád tvrdí opak, následně jsem se díval po netu a zjistil jsem, že se obvykle vyskytuje ypsilon, leč v ojedinělých případech i měkké í.
  ps: prosím o vysvětlení jak na to příjdu( jestli tam je měkký,nebo tvrdý mi je k ničemu,pokud nevím jak k tomu dojít)

  předem děkuji
  Jan

  • Dobrý den,
   vzhledem k tomu, že podmět (klíče) je rodu mužského neživotného, nemyslím si, že by existovalo zdůvodnění k napsání měkkého i. Za mě tedy jedině ypsilon.
   MD

 72. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli slovo dřív je komparativ. A zda je nějaký rozdíl mezi slovem dřív a dříve, nebo jestli jsou obě slova totožná. Děkuji

  • Dobrý den,
   ano, skutečně se jedná o komparativ a varianty rovnocenné.
   MD

 73. Dobrý den,
  mám dotaz ohledně historické mluvnice a to konkrétně na hláskovou změnu ve slově OTCZIE (otecz), děkuji a přeji hezky den!

  • Dobrý den,
   nejsem si jistá, zda bez kontextu dotaz správně chápu, cz může být spřežkové jako pro vyjádření c, tak č. Pokud se tedy ptáte, k jaké změně došlo, pak k žádné, protože cz bylo ambivalentní mezi c a č. Přiznávám ovšem, že historická mluvnice skutečně není můj šálek čaje.
   MD

 74. Dobrý den,
  jak se píše zkratka pro slovní spojení léta Páně – l. P., L. P. …?
  Děkuji.

  • Dobrý den,
   správně bude l.P.
   MD

 75. Dobrý den, chci napsat jména na diplomy a bylo mi řečeno, že nemohu napsat
  dvakrát za sebou -ovi…

  např. Diplom Honzíkovi Novákovi / Maxíkovi Dvořákovi / Denisovi Ptáčkovi…

  Jak je to tedy česky správně? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   měla byste použít formu s -u, tedy Honzíku Novákovi…
   MD

 76. Dobrý den,

  mám celkem dost zapeklitý problém.

  Píši jeden román na pokračování a mám tam několik postav, které nemluví právě nejslušněji. Respektive mluví tak, jak jim zobák narostl.

  Můj dotaz je:

  Když píši ve formě přímě řeči, nebo popisuji myšlenky takového člověka, jak mám napsat následující větu – příklad:

  a) Vrátil jsem se z nákupu.
  b) Vrátil sem se z nákupu.

  Jde o slovo jsem/sem. Postava ROZHODNĚ nemluví spisovně. Jde mi o to, zda když jde o psaný text, mělo by být napsáno JSEM a nebo, pro zachování charakteru postavy, se dá použít jen SEM a bude to stále správně.

  Zjednodušeně mi jde o to, zda v psaném textu mohu použít slovo “SEM” jako zájmeno.

  Děkuji.

  • Dobrý den,
   napíšete-li sloveso jsem bez “j”, neděláte z něj zájmeno. “J” se ale stejně nevyslovuje, takže nemusíte mít ze spisovné formy obavy.
   MD

 77. Muzete mi prosim sdelit, podle jakeho vzoru se sklonuji svetove strany? Je spravne: “na vychode” nebo ” na vychodu”?

  Dekuji

  Jerry Simik
  Canada

  • Dobrý den,
   jedná se o vzor hrad, ten má ale podvzor les. Používala bych vzor hrad pro východ ve významu vycházet odněkud a les pro význam světová strana.
   MD

 78. Dobrý den,

  které věty jsou napsány správně ?

  1. Nejsou obrazy a témata pěkné nebo ošklivé – jsou jen ta, která mají nebo nemají atmosféru.

  2. Nejsou obrazy a témata pěkná nebo ošklivá – jsou jen ta, která mají nebo nemají atmosféru.

  3. Nejsou obrazy a témata pěkné nebo ošklivé – jsou jen ty, které mají nebo nemají atmosféru.

  4. ?

  Nejméně se mi líbí ad 1. 🙂

  Děkuji!

  • Dobrý den,
   nemyslím si, že by šlo spojit 2 rozdílné rody (ty obrazy – rod mužský, ta témata – rod střední), věty bych přestylizovala, pokud bych ale musela volit, pak možnost 3.
   MD

   • Ta třetí věta mi také připadala nejvhodnější; díval jsem se mezitím i na prirucka.ujc.cas.cz/?id=601 na téma shody přísudku s několikanásobným podmětem a tam jsou uvedené věty, kde se v těchto případech užívá obecné -y i tehdy, je-li (jen) jeden z podmětů v množném čísle středního rodu. Takže předpokládám, že je to správné bez potřeby přestylizace. Ta nejjednodušší by ovšem dopadla kostrbatě:

    Nejsou obrazy pěkné nebo ošklivé a témata pěkná nebo ošklivá – jsou jen ty obrazy, které mají nebo nemají atmosféru a ta témata, která mají nebo nemají atmosféru.

    nebo malinko kratší a ještě těžkopádnější:

    Nejsou obrazy pěkné nebo ošklivé a témata pěkná nebo ošklivá – jsou jen ty obrazy které a ta témata která mají nebo nemají atmosféru.

    😀

    Abych se těmto hrůzám v jiné stylizaci vyhnul, musel bych opravdu napsat docela jinou větu vyhnouc se několikanásobnému předmětu úplně a to snad třeba není.

    Na odpovědnost Vaši 🙂 i újc budu tedy používat “třetí větu” bez nutnosti vzdát se několikanásobného předmětu, obsahujícího plurál středního rodu.

    Děkuji za odpověď, která byla rychlá i v páteční odpoledne, můžete opravdu sloužit jako první pomoc třeba autorům, kterým se blíží termín odevzdání rukopisu. :.)

 79. Dobrý den,
  chci se zeptat na správné použivání slovícka aby jsme a abychom. Nejsem rodilej čech převládají názory co je správně. Děkuji za odpověď.

 80. Dobrý den zvukové diktáty jsou na děti ze 3. ročníků příliž rychlé děkuji Josefína O.K.

  • Dobrý den,

   děkujeme za upozornění – máme v plánu v nejbližších týdnech připravit speciální zvukové diktáty určené především pro první ročníky ZŠ (a celý 1. stupeň), takže tím bychom vyřešili váš problém s rychlostí – děkujeme za shovívavost.

 81. Dobrý den,
  téměř denodenně se pozastavuji nad diskuzemi na internetu celkově. Mladí dnes používají dvě věci, u kterých si nejsem zcela jistý že jsou vpořádku. Každopádně se to objevuje v takovém měřítku, v drtivě většině u teenageru, že si říkám jestli se nezměnili pravidla pravopisu ve školách, protože si nepamatuju že by za nás něco takového bylo. Nejsem žádný češtinářský mozek, ale jedná se o dva případy které mi trhají oči a to:

  1. řekl bych že se tomu říká slovosled jako
  – Vystoupení jsme dělali já a Elišky kamarádky.
  – Nejlepší byla Elišky oslava.
  – (a pak takové už všeobecné popisy fotek jako) Elišky dort, Elišky dovolená, atp.
  To by ještě nebyla taková hrůza..jako druhá věc

  2. tady jde o koncovku -ovo
  – Michalovo oslava
  – Tátovo nový foťák
  – bratrovo práce

  Jak říkám…vídám to v takovém množství, že si už paranoidně říkám, jestli se něco nezměnilo 😀 Je možné, že jsou tyto příklady pravopisně správně? Díky za odpověď

  • Dobrý den,
   nic se nezměnilo 🙂 Dalo by se jmenovat několik dalších případů, které jsou hojně používány, přesto rozhodně ne spisovné.
   MD

 82. Dobrý den,
  prosím jak správně napsat Šumavské podhůří – malé š nebo velké Š.
  Díky, MN

  • Dobrý den,
   vzhledem k tomu, že se jedná o geografický název – stejně jako např. Jizerské hory, píše se s velkým písmenem.
   MD

 83. Dobrý den,
  váhám nad pravopisem pojmu BRNĚNSKÝ DRAK – zda je to název specifického předmětu (krokodýla, kterému se říká drak), nebo je to pouze sousloví jako třeba obecní úřad…
  Osobně bych napsala Brněnský drak, ale nevím jak to zdůvodnit.

  • Dobrý den,
   vzhledem k tomu že se nejedná o přivlastňovací přídavné jméno, psala bych malé písmeno. Myslím, že se jedná o srovnatelný případ jako např. americká vlajka.
   MD

 84. Co je správně?

  technicko organizační
  technicko-organizační
  technickoorganizační

  Děkuji za odpověď.

 85. Dobrý den, prosím o radu, který tvar je lépe použít..Je obyvatel Teplic. Je obyvatelem Teplic. Děkuji..

  • Dobrý den,
   1. pád (obyvatel) zachycuje dlouhodobost stavu, zatímco pád 7. aktuálnost. V tomto případě bych se tedy přikláněla k 1. pádu. Jako příklad použití 7. pádu mohu uvést spojení “je tu starostkou”.
   MD

 86. Dobrý den,

  mám dotaz:

  Jak zní 2.pád množného čísla slova MOUKA?

  Bez ……

  Děkuji předem za odpověď

  Vendula Jirásková

  • Dobrý den,
   2. pád množného čísla je “muk”.
   MD

 87. Dobrý den,
  slovo “správce ” má v 5.pádě tvar: správce!….bylo by možné nějak obhájit tvar : “správče!”? (zastaralým tvarem, dejme tomu : “správec” v 1. pádě?). Děkuji Anna

  • Dobrý den,
   nejednalo by se pak o spisovný tvar. Ten by musel být podle vzoru soudce.
   MD

 88. Dobrý den
  Prosím Vás co je správně – mám radost z něčeho nebo jsem rád za něco? Hojně se toto slovní spojení dnes objevuje i v médiích.
  Děkuji Zdeněk

  • Dobrý den,
   řekla bych, že se tato slovní spojení mohou lišit významem a použitím v jiném kontextu. Správně je oboje.
   MD

 89. Dobry den,prosil bych o upresneni psani velkeho ci maleho pismene ” V” ve vete:Vazeni obcane,davame -am odpoved na otazku jak dal. Dekuji. J.D.

  • Dobrý den,
   u hromadné zprávy se píše malé v.
   MD

 90. Dobrý den,
  potřebovala bych poradit. dítě v 5.třídě mělo v úkolu určovat číslo podstatných jmen. U LISTÍ a UHLÍ jsme určili jednotné číslo (je hromadné, že? Ale to se oni ještě neučili). Prý je to špatně. Kdo má pravdu? Já nebo paní učitelka?
  Děkuji

  • Dobrý den,
   hromadná podstatná jména jsou skutečně v jednotném čísle.
   MD

 91. Dobrý den, čím dál častěji se setkávám s tím, že se v médiích objevuje slovo “abysme”. Když jsem se jednou ozvala, že by bylo vhodné, aby se v médiích mluvilo spisovně a používalo “abychom”, dostala jsem dost vynadáno, ať si znovu prostuduji pravidla, že je správně nejen “abysme”, ale dokonce i “abyjsme”. Mohla byste mi prosím udělat v tomto pořádek? Děkuji, Lea

  • Dobrý den,
   rozhodně se spisovné pouze “abychom”.
   MD

 92. Můžu se zeptat jestli se BETLÉMSKÉ SVĚTLO píše s malým nebo s velkým B?
  A jak se správně píše domov důchodců?

  • Dobrý den,
   s velkým písmenem píšeme přídavná jména přivlastňovací utvořená z vlastních jmen, to není tento případ. Domov důchodců se píše správně přesně tak, jak jste napsala.
   MD

 93. Dobrý den,
  když se baví 2 kamarádky mezi sebou a jedna druhé říká: “pošli mi mail” – jak vysvětlím i ve slově pošli? Nemumím to zdůvodnit. Děkuji.

  • Dobrý den,
   shodu přísudku s podmětem používáme pouze u času minulého, pokud vás právě toto zmátlo.
   MD

 94. Dobrý den, prosím Vás, potřebovala bych napsat správně adresu instituce, která sídlí na náměstí Přemysla Otakara II. v ČEských BUdějovicích. Je správná varianta Náměstí Přemysla O.II. nebo náměstí P.O.II ?
  Děkuji!

  • Dobrý den,
   správně bude Náměstí Přemysla Otakara II.
   MD

 95. dobrý den,
  chtěla bych se zeptat proč se ve spojení velvyslanectví Státu Izrael píše ve slově Státu velké S
  děkuji 🙂

  • Krásný den,

   jedná se o oficiální název státu (Stát Izrael). Mnoho lidí považuje za oficiální pouze Izrael, ale tak tomu není.

   Mějte se fajn.

 96. Hezký den,

  jaký slovní druh je slovíčko holt?

  Děkuji O. M.

  • Dobrý den,
   jedná se o částici – neplést s podstatným jménem “hold” (př. vzdát někomu hold, sloveso holdovat)
   MD

 97. Prosim o vysvetleni: “VLAKY SE VRACEJI – VLAKY SE VRACI ”
  Jen jedno je spravne.
  Dekuji,
  Pavel

  • Dobrý den,
   jedná se o sloveso 4. třídy, kde vzor “sází” umožňuje obě podoby, tedy “sází” i “sázejí”. Stejně tak je to u Vašeho příkladu.
   MD

Pošli tento příspěvek svému blízkému